Güneşli bir Pazar gününde yine şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu’nun yarışını Hollanda Assen pistinde izliyoruz.

Yarışacağı pistin toplam uzunluğu 4.542 metre ve toplam 18 virajdan oluşmakta. Özellikle son viraj grubu olan 16-18 aralığına tüm gözler çevirilmiş durumda. Zira hem geçişleri ile ünlü viraj hem de geçen sene kuyruk acısı olan MV Agusta pilotu Jules Cluzel için önemli bir nokta.

Geçen sene Kenan’ın Cluzel’i bakkala yollamasını hatırlamak isteyenleri 2015 yarışının son 3 turunu izlemek üzere şu adrese alalım…

http://turkiyef1.web.tv/video/kenan-sofuoglunun-kazandigi-assen-yarisinin-son-2-turu__pvlgz2rxkau

Piste göz atacak olursak …

image001

Superpole mücadelesi sonrası ilk iki sıranın dizilimi ise şu şekilde…image002

Yarış bulutlu bir havada yapılıyor ve hava sıcaklığı 8, pist sıcaklığı 13 derece. Şampiyonumuz ilk sıranın sonundan start alıyor. Geçen seneden Kenan’ın belalısı Cluzel sıralama turlarında high-side (haysayd) yaşadığı için ilk 6 arasında yer bulabilecekken ancak 13. sıradan start aldı.

İlk virajda Kenan ayıklamaya başlıyor ve ilk sıraya yerleşiyor. Pole pozisyonunda başlayan Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher ise 4. sıraya kadar geriliyor. Önümüzde daha 18 tur var.

İlk 3 tur geçildiğinde Kenan, yarışın başından beri peşini bırakmayan Patrick Jacobsen’in nefesini ensesinde hissetmeye devam ediyor. Bu ikili bize güzel bir yarışı müjdeler gibi didişiyorlar.

image004   Dördüncü turun ortalarında ilk üçlü diğerler ile olan farkı açmaya başlıyorlar. Kenan halen lider ancak Jacobsen’in bırakmaya niyeti yok gibi. Kenan’ın bu yarıştaki belalısı o olacak gibi gözüküyor.  Jacobsen liderliği ele geçiriyor ancak Kenan’ı takip edenler bilecektir lastik korumasını en iyi bilen isimlerden birisidir Kenan ve bu yüzden çok zorlamadığını düşünüyorum.

Yarışın ortalarına doğru geliyoruz ve lider grupta bir değişiklik olmadı şimdiye kadar. Ne farklar kapanıyor ne de açılıyor diyebiliriz. Sıralama Jacobsen, Kenan ve Stapleford şeklinde.

9 tur kala yarış hava şartlarındaki değişiklik neticesinde yarış kırmızı bayrak ile durduruluyor. Ancak Jacobsen elini kaldırıp arkadakilere yağmuru haber vermeye çalışırken girdiği sol virajda kendini lider giderken yerde buluyor. Jacobsen pit alanına motorunun üzerinde yarış görevlilerinin yardımı ile dönüyor.

Yarış başlangıçtaki sıralama ile tekrar start alıyor. 6 tur üzerinden 2. bölüm başlıyor ve Krummenacher liderliğe yükseliyor.

4 tur kala Kenan tekrar liderliği ele geçirdi. Sakarya’daki antrenmanları işe yaramış gibi 🙂

Bu arada Jacobsen de 4. sırada yarışa devam ediyor, Krummenacher motorunu pistte tutmakta zorlanıyor ve pist dışı bir gezinti sonucu 5. sıraya kadar geriliyor.

Yarışın bitimine 2 tur kala Kenan ve Jacobsen arasında it dalaşı başlıyor. Kenan ağır hava şartları altında elindeki tüm kozları oynuyor. Jacobsen ise Kenan’a dayanabilmek için fazla zorluyor ve yine kendini yerde buluyor, bu sefer yarış dışı.image006

Artık son tur içerisindeyiz ve Kyle Smith birinciliğe yükseldi. Ardından Gino Rea geçiyor Kenan’ı ve şampiyonumuz 3. sırada. Böyle bir hava şartı altında yapılan yarışta Kenan daha fazla zorlamayarak 3.lüğe razı oluyor.

İngilizler yağmur memleketinde yaşamanın vermiş olduğu avantaj ile 1. ve 2. sırayı alıyorlar.

Yarış sonrası Kenan takım arkadaşı Krummenacher ile arasında olan farkı 3 puan daha düşürerek arada 10 puan fark bırakıyor.

Yarış sonucu sıralama şu şekilde…

image008

Yarış sonrası yaptığı açıklamada Kenan şimdiye kadar bu kadar kaygan bir pist daha görmediğini , arka lastiğinde mi yoksa pistte mi bir sorun olduğunu çözemediğini söyledi. 16 puan için mutlu olduğunu, şampiyonanın uzun bir maraton olduğunu ve gelecek yarışlara adapte olacağını belirtti.

Şampiyonumuza önümüzdeki yarışlarda şimdiden başarılar diliyoruz…

Bir Sonraki Yarış: 01 Mayıs 2016 Motul İtalya Yarışı

Yazan: Erhan Aktokluk