Üç Ayaklı Eğlence
Kanadalı Bombardier grubu yarı motosiklet, yarı otomobil çok farklı bir cihaz üretmiş. Bu tuhaflığı Otohaber okuyucuları için denedik.
Bu nedir?
Önde tıpkı otomobil gibi bağımsız amortisörlü çift tekerlekli, arkada motosiklet gibi maşalı ve kayışlı aktarmaya sahip tek jantlı, lastikleri otomobil lastiği gibi radyal tabanlı bir alet. Motosiklete yabancı olanları en çok korkutan, virajlarda yatma olayı Spyder’da yok. Dolayısıyla, motosikletten korkanlara sıcak gelebilecek ve fakat motosiklet sürücülerinin biraz yüzünü ekşiterek baktığı bir sistem. Aslında, üç tekerlekli spor bir otomobil gibi bir sürüş hissinden bahsedilebilir. Birkaç farkla; direksiyon yerine gidon var ve koltuk yerine seleye oturuluyor.
Detaylar
Spyder modellerinin hemen hepsi 998cc’lik Rotax V2 motorla donatılıyor. 100 beygir güç üreten makina Can-Am Spyder’ın, modeline göre yaklaşık 400-450kg arası ağırlığını oldukça kolay hızlandırıyor. Eh bu tıpkı 450 kg’lık bir spor otomobile, 100 beygir gücünde ve yüksek torklu bir motor takmak gibi. Performans elbette nefis. Fakat çok yüksek son sürat beklememek lazım, Spyder’ın test ettiğimiz RTS modelinde lüks seyahat hedeflenmiş, bir düğmeyle kumanda edilen amortisör sertliğinden, müzik sistemine, sürücü-yolcu ayrı ayrı ıstılabilen seleden elektronik ayarlı ön cama, 155 lt bagaj hacminden müzik sistemine kadar yok yok. Bir de böyle bir aracı alacak kişiler için güvenlik ön planda olduğundan, uzun bir güvenlik donanımları kısaltma listesi mevcut:
VSS: Araç stabilite sistemi
SCS: Denge kontrol sistemi
TCS: Çekiş kontrol sistemi
ABS: Kilitlenmeyen fren sistemi
DESS: Dijital şifrelenmiş güvenlik sistemi
DPS: Dinamik direksiyon sistemi
Bizce
Motosikletten sonra çok şaşırtan bir sürüş hissi var, eğer ATV sürmeyi seviyorsanız, Spyder’a bayılacaksınız. Performans, şehir içi ara hızlanmalar, çoğu şehir içi tacizci oto sürücülerinden kurtulmak için yeterli. Bir tuhaflık viraja girince cereyan ediyor, yatmasını beklediğimiz gidon, yere paralel kalınca biraz değişik geliyor. Bir kere elektronik el frenin indirmeyi keşfedince, ister tiptronik, ister tam otomatik modda, sürüşe adapte olmak çok kolay, ve en önemlisi bir otomobil sürücüsü için dahi bu cihazı kullanmak çoook kolay: Sağ elde gaz kolu var, sağ ayakta fren pedalı. Bu kadar. Gerisiyse, her durduğumuzda ışıkta vatandaşın bitmeyen sorularına cevap vermekle geçti.
Neden Spyder İstenir?
Otomobil sürücüleri için izafi bir güvenlik hissi ve neredeyse devrilmeme garantisi Spyder’ı çekici yapan unsurların başında geliyor. Bir de buna her gittiğiniz yerde gözlerin üzerinizde olacağı eklenince, motosiklete uzak meraklılara bile çekici geleceği belli. İş ki beklentinizi karşılayacak Spyder’ı seçin: Spor sürüş için ayrı, seyahat için ayrı, spor-seyahat için ayrı modeller mevcut.

Kumandalar geniş gidonuyla motosiklet gibi olsa da, aşağıda bir otomobil ön takımı mevcut.

Kumandalar geniş gidonuyla motosiklet gibi olsa da, aşağıda bir otomobil ön takımı mevcut.

Sol elcikte tiptronik vites kumandası da dahil olmak üzere çoğu sisteme hükmediliyor.

Yolcu için de elcik ısıtma ve müzik sisteminin kumandaları eklenmiş.

Yolcu için de elcik ısıtma ve müzik sisteminin kumandaları eklenmiş.

 

 

İlgili Yazılar