Dorna kanatçıkların iptalinin getirdiği seslerden sonra, bu sefer başka bir konu ile gündemde. Formula1 serisinin elektrikli araçlar ile de yapılabileceğini göstermek ve yarışları şehir merkezlerine taşıyabilmek için düzenlenen, yıllardır heyecan dolu bir şekilde yoluna devam eden Formula-E’yi örnek alarak yeni bir şampiyona düzenleme peşinde.

Daha önceleri örneğini 2013 yılında FIM tarafından düzenlenerek gördüğümüz ve beklenen heyecanı yakalayamayan şampiyonaya nazaran Dorna gelişen teknolojiler ile birlikte artan hızlardan ümitli.

Burada durup yahu bu işin daha evveliyatı var diyenleri duyar gibi olduğumdan geçmişten de bahsedeyim. Hatta hem geçmiş hem de günümüz. Azhar Hussain. Kimdir bu adam derseniz bundan tam 8 sene önce geleceğin motosiklet yarışları sporunun elektrik ile birleşeceğini öngören bir girişimci. Yanına topladığı mühendisler ile birlikte 2009 yılında Isle Of Man TT yarışına 1 tur üzerinden alt şampiyona olarak başladığı bu işte (pil bu arkadaş bitiyoor :)) şu anda dünya çapında e-bike yarışları düzenleyen Hussain 2011 yılında İngiltere kraliçesinin doğum günü kutlamalarına onur konuğu olarak davet edilmiş. (önemli bişi olsa gerek?!?)

Geyiği bırakıp işin özüne dönecek olursak özellikle carbon salınımına kafayı takmış milletler bu elektrikli araç (oto / moto) yarışlarına kafayı takmış durumda. Bir çok ülkede hybrid (tam elektrikli olmasa da en azından salınımı çok çok daha az) ve elektrikli araçlara sıfır vergi, beleş otoyol geçişi gibi ayrıcalıklar sağlanmasına rağmen bizde elektrikli araçlar vergiler yüzünden alınacak gibi değil. Zira tuvaletlerimizden petrol fışkırıyor ya! Ne yapucuk elektrikliyi?

MotoCzysz takımı 2010 yılından 2013 yılına kadar TT Zero serisini domine etmişti. Bundan sonra sahneye Team Mugen yani Honda çıktı. 2010 yılında ulaşılan en yüksek ortalama hız 96.8 mil/saat olurken bu rakam 2015 yılında 119.3 mil/saat olmuştu. Elbette bu hıza ulaşan TT pilotu John McGuinness oldu. 🙂 Bu sırada İngiletere’de yer alan bir çok üniversite de boy göstermeye başlamıştı bu yarışlarda. Bath Üniversitesi’nin ortaya çıkardığı Odin isimli canavar 240 kg. ve 215 HP güce sahip olarak 2016 yılında boy gösterdi.

Şimi bu kadar gelişme, bu kadar talep ortaya çıkmışken Dorna’nın sessiz kalmasını bekleyemezdik. Bu kapsamda 2019 yılında yeni bir şampiyonaya hazırlıklı olmanızı öneririm. Zira bu süreçte hızlar ve motosikletlerin atabilecekleri tur sayıları artacak ve yoğun bir ilgi ile yeni bir şampiyona önümüze servis edilebilir! Son olarak Team Mugen yani Honda’nın TT Zero’ya bu sene John McGuinness ve Guy Martin ile katılacağını belirtmeden geçmeyelim!

Sizce de artık şu petrol belasından kurtulmanın zamanı gelmedi mi? Yoksa motorkafa olarak ‘Hayır arkadaş, içten yanmalı oturgaçlı götürgeç her zaman daha iyidir!’ diyenlerden misiniz?

Erhan Aktokluk (ero__)

 

TEKNOTAKİP İLE GÖZÜNÜZ MOTORUNUZUN ÜSTÜNDE OLSUN!

"Motosikletim neredeydi?" "Buraya bıraksam çalınır mı?" Motorunuzdan uzak kaldığınız her...

Kapat