1Basitlik, ucuzluk, bozulmazlık, sürdürülebilirlik, esneklik (her modele ve her markaya uyarlanabilirlik standartı olarak!) … Bana bunlarla gelin kardeşim! 🙂

2

Gerçekten de geldiler. Konumuz egzoz takarak beygirleri havada uçuşturan gençlerimizi (ya da genç kalanları) yakından ilgilendiriyor. Yıllar yılı içten yanmalı motorların en büyük sorunları aktarımda kaybedilen güç olmuştur. Bu sebeptendir ki; malzemeleri hafifleterek bu tür etkenleri en aza indirgeme çabaları süregelmiştir. Bunun yanında aslında şahsi olarak “takık” olduğum bir husus var ki, o da verimsiz yakıt & hava karışımı.

3

Aşırı besleme malum burada devreye girer. Aşırı besleme yanma odasına gönderilen hava miktarını artırırken, bunun yanında yazılım ya da başka yollarla gönderilecek yakıt miktarını ayarlayabilmeye ve bu sayede fazla güç üretmeye de faydası olur. Aslında bana göre en önemli güzelliği içten yanmalı motorun tam olarak verimini alabilmektir, potansiyelini tam kullanabilmektir.

8

Gelelim yazımıza mevzubahis olan ürüne. Ürün Almanya’dan çıktı (çıkıyor, çıkacak, çıksın!). “Alter Ego Hardware” endüstriyel çözümler şirketi motosikletlerde hep kullanılmak istenilen ancak hem maliyetin çok yüksek olması hem de uygulama zorlukları yüzünden sıkıntı çıkaran aşırı besleme yani turbo konusuna çözüm getirmek üzere yola çıkmış. Ürün mekanik bir turbo.

5

Egzoz gazı basıncı sayesinde içeri gönderilen havanın sıkıştırılarak daha fazla gönderilebilmesi ve bu sayede teoride %25’e varan güç artışını almak amaçlanmış. Bunun yanı sıra elbette üretilen gücün artırılması beraberinde yakıt ekonomisini de getiriyor.

4

Mekanik turbonun aynı zamanda hali hazırda yapılan turbo şarj (upps! “Şarz” oldu bu kelime yahu 🙂 bknz. yakınlarda fırtlayan bir Kanun Hükmünde Kararname!) uygulamalarına göre 1/10 oranında daha ucuz olması bekleniyor.

6

KTM RC390 ile yapılan testlerde yaklaşık %15 seviyelerinde beygir gücü ve tork artışı alındığı iddia ediliyor. İddia diyorum zira KTM’den yapılan resmi bir açıklama yok elbette.

7

Grafikten anlaşılacağı üzere neredeyse eğride hiç sapma yok. Bu da ürünün hali hazırdaki motorun çalışma sistemine tam anlamıyla uyumlu olduğuna işaret! Uygulanacak bu kit, besleme ünitesi, özel egzoz borusu, hava kutusu ve yakıt haritası ile birlikte modele özel üretimi düşünülüyor. Gerçekten bu zamana kadar bu kadar basit ve efektif bir fikirle neden kimse çıkmadı insan düşünmeden edemiyor! (şerefsizim aklıma gelmişti diyenleri buradan görüyorum! yemezler 🙂 )

Nasıl çalıştığına dair 2 video ile dilerseniz yazımızı süsleyelim…

Egzoz ile hava uçuşan beygirlerden geçekliğe dönecek olursak; firma aslında bu ürünü fabrikalara pazarlamayı düşünüyor. Malum fikir üretmek bedava. (beyin bedava!) Ancak bunu gerçekleştirmek, hele hele herkesin isteklerine göre yön vermek trilyorder olmak gerektirebiliyor çoğu zaman. Açıkçası bu kitin yarışlarda da kullanılması taraftarıyım. Belki üzerinde yine yarış mühendisi gözüyle yapılacak iyileştirmelerle çılgın şeyler ortaya çıkabilir. FIM, Dorna bu duruma ne gibi bir yorum getirir elbette şimdilik soru işareti olarak kalacak bu durum.

Hadi hayırlısı…

Erhan AKTOKLUK (ero__) / Editör