Hacı bu ne kafası? Sormazlar mı adama siz neyin peşindesiniz diye? 🙂 Geçtiğimiz yıllarda Ducati’nin başlattığı MotoGP’lerdeki kanatçık uygulaması 2015-2016 sezonlarında ufak tefek problemlere yol açarak Dorna tarafından tehlikeli bulunmuş ve 2017 yılı itibariyle yasaklanmıştı. Ancak elbette bu kanatçıkların getirdikleri ve götürdükleri çok sayıda tartışmayı da beraberinde getiriyordu.

Hemen her pilot uygulama hakkında fikir öne atıyor, kimine göre olmazsa olmaz, kimine göre ise geliştirilmesi gereken bir süreçti bu kanatlar. Kimi zaman pistlere göre farklılık gösterebiliyor, kimi zaman ise abartı işler ortaya atılabiliyordu.

Sezonun ilk testleri öncesi açıkçası takımların MotoGP tanıtımları çok da detaylı izleyememiştim. Şöyle bir gözucuyla bakmıştım. Yamaha’da ilk dikkatimi çeken şey daha bi tombik oluşuydu. Sonraları elbette olayın iç yüzü de aydınlığa kavuştu.

Yamaha mühendisleri boş durmamışlar, madem karenaj dışında kanat olamıyor biz de neden içine sokuşturmayalım ki demişler ve yapmışlar. Üstelik bu yapılanlar ile birlikte (beklediğim gibi) ilk testlerden itibaren Viñales uçuşa geçti. Ancak bu gelecek haftanın konusu. Şimdilik bu sistemin tutarlı olduğunu ve pilotların da bu yeni gizli kanatçıkları sevdiğini söyleyebiliriz.

…ve geldik dananın zort dediği yere. Ducati işin bokunu çıkarmakta yine elini korkak alıştırmadı. 🙂 Korkak alıştırmadı derken artık neyden ilham aldıklarını da varın siz tahmin ediverin! 🙂

Bilim insanları yıllardır ne zaman insanların eksikliklerini tamamlayacak bir icat peşinde koşsalar doğa anaya bakmışlardır. Her zamanda doğa anada bir çözüm saklıdır. Bizler için geriye kalan sadece onu taklit etmeyi başarmaktır. Durum burada da pek farklı görünmüyor. Elbetteki yukarıdaki resimde yer alan şirin şey değildir ilham kaynağı. Ancak onun da aynı zamanda yapılırken ilham alınan şey çekiç başlı köpek bağlı olabilir mi sizce de?

Aynı zamanda bilim çevrelerinde bu köpek balığı türlerinin kafa yapısının manevra kabiliyetlerinin daha fazla olduğunu ve avantaj sağladığına inanılmaktadır. Denklemin bundan sonrası kolay olsa gerek?

Bakalım Qatar testlerinde elde edilen veriler bu kafa yapısı ile devam etmeye yetecek mi? Yoksa bu yapı ilerleyen senelerde mi kullanılmaya başlanacak? Bunları zaman içerisinde göreceğiz. Elbette gelişmeler hakkında bilgi elimize geçince sizlere aktarmaya da devam edeceğiz…

Çekiç kafa ilk test sonrası biraz yorulmuş görünüyor 🙂

Erhan Aktokluk (ero__)

DORNA ELEKTRİKLİ YARIŞLARA HAZIRLANIYOR!

Dorna kanatçıkların iptalinin getirdiği seslerden sonra, bu sefer başka bir...

Kapat