Öncelikle yazıma yine sizlere pisti kısaca bir tanıtarak başlamak istiyorum. Bu hafta sonu yapılan İngiltere yarışlarında kullanılan pist Donington Park… 4.023 metre uzunluğunda olup, 5 sola ve 7 sağa olmak üzere toplam 12 virajdan oluşmakta. Bu hafta sonu açıkçası İngiltere’de olmak isterdim, zira bol bol yarış vardı… :'(

pist2

    İlk üç sıraya baktığımızda yarışa bu sezon Kenan Sofuoğlu dördüncü kez yine en önde başlıyor, hemen yanında Jacobsen ve Stapleford yer alıyor. Pistin bulunduğu bölgede hava sıcaklığı 12, pist sıcaklığı ise 26 derece. Elbette İngiltere’de olduğumuzu unutmamakta fayda var. Yağmur her an sürpriz yapabilir!

siralama

    … ve yarışa başlıyoruz.

    Yarışın başında ilk virajda Jacobsen geçici bir süre yarışın liderliğini ele geçirse de Kenan sadece 2 viraj sonra yerini geri almasını bildi. Ardından da Kenan arkasından köpek kovalarmışcasına aradaki farkı açmaya başladı. Hafta sonu yaptığı simülasyon çalışmaları meyvelerini hemen vermeye başladı.

    2. tura girildiğinde yarışa 5. sırada başlayan Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher 2 sıra kazanarak 3. sıraya kadar geldi. Şampiyonluk yarışında kaybedilecek puan ya da puanlara tahammülü yok elbette…

    Dördüncü tura geldiğimizde Kenan yarışın en hızlı turlarına imzasını atmaya başlıyor. Bu şekilde azmini kaybetmeden devam etmesi halinde 5. şampiyonluğun gelmemesi için hiçbir sebep göremiyorum. Öndeki üçlü arkadakiler ile aralarındaki farkı yavaş yavaş artırmaya başlıyor bu anlarda, ancak elbette henüz kimse kopmuş değil!

knn2

    Yarışta 6 tur geride kalmışken Kenan takım arkadaşı Krummenacher ile arasındaki farkı da 2 saniyenin üzerine çıkarmış durumda. Yine en iyi tur zamanı 1.31.065 ile yarışçımızdan geliyor bu turda da…

gama

    Bitime 14 tur kala Krummenacher Jacobsen ile arasında olan farkı kapatarak başına bela olmaya başlıyor.  Bu esnada  10. sırada yarışı sürdüren Chiristian Gamarino’nun motoru dumanlar çıkararak yarış dışı kalıyor. Umarız motosiklet kendini bitirirken yola bir şeyler (yağ vb.) bırakarak arkadan gelenleri de bitirmez!

    Son 10 tur içindeyiz artık ve Krummenacher Jacobsen’in ensesinden bir an olsun ayrılmadı bu tura kadar. Atak yapabilecek kadar yakın ancak Jacobsen bu ana kadar her kapıyı kapatmayı başardı. Kenan ise bu ikincilik savaşından uzakta farkı 2.4 saniyenin biraz üzerine çıkarmış olarak yoluna devam ediyor.

jac

    Yarışın bu ana kadar geçilen turlar içerisinde son 8-9 tura baktığımızda Jacobsen’in savunmada ne kadar da başarılı bir performans sergilediğini izliyoruz. Gerçekten Krummenacher’e geçit vermedi!

    Dikkat çeken başka bir husus ise Kenan’ın viraj girişlerindeki seçimlerinin ne kadar başka olduğu. Alttaki resimde göreceğiniz üzere Kenan arkasındaki rakiplerine göre çok daha içeride yer alan bir çizgiyi tercih ediyor…

vrj

    Bitime 3 tur kala Kenan liderliğini en yakın rakibinin 2 saniye önünde sürdürüyor. Krummenacher <|> Jacobsen savaşı ise tüm sıcaklığını koruyor. Bu zamana kadar geçemeyen Krummenacher’in bundan sonra geçebileceğine de pek ihtimal vermiyorum açıkçası. Zira bu kadar yakın takip yüzünden lastiklerini oldukça fazla zorlamıştır…

knn3

    Yarış bu aşamadan sonra başka heyecana sahne olmuyor ve Kenan Sofuoğlu ezber bozmayarak bu soğuk İngiltere havasına rağmen yarışı kazanıyor. Tebrikler Kenan’a!

    Yarış sonrası röportajlarında Krummenacher yarışın en nihayetinde güzel geçtiğini ve sonuçta podyumda olmaktan mutlu olduğunu ancak 2. sıradaki Jacobsen’in çok güçlü defans yaptığını söyledi.

    Yarışın galibi Kenan ise cuma gününden beri çok iyi çalıştıklarını, bitime 5 tur kala Jacobsen’in yaklaştığını farkettiğini, ancak temposunu koruyarak yarışı kazanmaya odaklandığını belirtti. Önümüzdeki yarışlarda puanlar toplamaya devam edeceğini söyledi.

    Yarış sonucunda genel klasmana göz atacak olursa…

gnl

    Bugün Toprak’da pistte kendini gösteren yarışçılarımızdandı. Elbette hocası her zamanki gibi yanında!

knntprk

    Toprak Razgatlıoğlu ise yarışın başında düşenlerin arasından sıyrılarak ilk turda 9. sıraya yerleşiyor ancak 1 tur sonra 1 sıra kaybederek 10. sıraya geriledi.

tprk2

    5. tura geldiğimizde önündeki rakibi Gregg Black ile arasındaki farkı 0.2 saniyeye düşüren Toprak başına bela olacağını hissettiriyor.

    Bitime 7 tur kala Toprak farkı iyice eritti ve bir yandan da öndekilerin savaşını en yakın yerden izliyor. Yedincilik savaşı iyice kızışmış durumda.

    Son 6 turun içine girildiğinde Toprak rakibini geçerek 9. sıraya yükseliyor. Israrlarının meyvesini toplamaya başlıyor Toprak.

    Artık son 4 turun içindeyiz ve Toprak yedincilik savaşına devam ediyor. Gregg Black ile bu turlarda sürekli savaş halinde.

    Bitime 2 tur kala Toprağın önünde yarışa devam eden Faccani motorunun bitmesi sonucu yarış dışı kalıyor ve Toprak böylece 1 sıra daha kazanarak 8. sıraya yükseliyor.

    Son tur içerisinde Toprak yeniden atağa kalkarak Gregg Black’i geride bırakıyor ve 7. sıraya yerleşiyor. Bu noktadan sonra da sıra kaybetmeyi düşünmeyen Toprak yarışı 7. sırada tamamlıyor. Ancak Tamburini sarı bayrak kurallarına uymadığı gerekçesi ile 2 sıra daha kaybediyor ve Toprak böylece yarış sonucunda 6. sırada yer alıyor!

    Toprak’ın 6. sırada bitirdiği SuperStock1000 şampiyonasının İngiltere ayağını Raffaele De Rosa 1., Leandro Mercado 2., Niccolò Canepa 3. sırada tamamladı.

    Toprak şampiyonayı 21 puanla 8. sırada sürdürüyor.

    European Junior Cup klasmanında ter döken gençlerimize bakacak olursak, 29 yarışçının start aldığı EJC İngiltere ayağında 54 numara ile yarışan Harun Çabuk lider götürdüğü yarışın dördüncü turunda düşürülerek yarışa veda ederken, Rodi Pak 17. ve Furkam Eryılmaz ise yarışı 22. sırada tamamladılar. Genç yarışçılarımızı ekran başından desteklemek isterseniz WorldSBK’nın resmi Youtube sayfasında bir sonraki yarış olan Misano ayağını canlı olarak 19 Haziran 2016 TSİ 17.15’de izleyebilirsiniz.

54 nm

KTM RC CUP MEDIA CHALLENGE

KTM, gördü ki yeni model lansmanlarında basın mensupları çaktırmadan kendi...

Kapat