2007 Yılından 2Teker dergisinden çok sevdiğimiz bir yazıyı sizinle paylaşmak istedik.

Yazı: Barkın Bayoğlu Fotoğraflar: Deniz Üstündağ

2TK_0017

Yıldız tarihi 2007, Kaptan’ın seyir defteri; Piaggio, en gelişmiş yıldız skuteriyle uzun zamandır galakside gezinmekteydi. 2Teker’in fezâ seyyahı sizler için dış uzaydan bildiriyor…

X9 Evolution’un anahtarlarını ofisten kapar kapmaz makineye atlayıp gazlamaya kalkıştım. Piaggio’nun anahtarı çevrildiğinde, önce yol bilgisayarının ekranı, önünde ve arkasında ışıklar, en arkada ise gösterge tablosu, tam bir Uzay Yolu ortamı hazırlıyor. Bir de harekete geçer-geçmez fren koluna dokunulduğunda servoların çıkardığı “bııızz, ciuuy” gibi sesler bilim-kurgu ortamını hepten arttırıyor. Bunların fazla dikkatimi dağıtmasına izin vermeden hemen fezâ gemisiyle yola koyuldum. Maksi skuterler bu iş için yapılmamış mıdır zaten? Hiçbir şeyi (debriyaj-vites dahil) kafaya fazla takmadan, lüks ve konforlu bir kürenin içinde, 2 tekerlekliyi çalıştırıp gazlamak. Konfor ve pratikliğin en uç noktası. Ancak Piaggio, maksi skuter anlayışına X9 Evolution’la yeni bir boyut getirmiş: Sürücüye hayatı kolaylaştıracak ve sağda-solda hava atma katsayısını acayip arttıracak bol miktarda elektronik ve elektro-mekanik sistemler: Servo destekli, kombine ABS frenler, immobiliser sistemi, radyolu interkom (Kask içinden sürücü ve yolcunun konuşabilme özelliği), cep telefonu kiti, yol bilgisayarı, servo motorlu orta sehpa, uzaktan kumandalı sele açma anahtarı, vs. Piaggio X9 Evolution’ın ekipman listesine bakınca, bir tek proton torpidolarının eksik olduğu fark ediliyor.

2TK_0026

Uzay gemisinin kalbi 500cc’lik yakıt püskürtmeli 4 subaplı tek silindirli makine, ilk birkaç tekerlek turunda, sürücüye selenin altında bol miktarda güç olduğunu hissettiriyor. Tek veya iki kişi, X9 Evolution, ne ışıklardan kalkışta, ne de sollamalarda sürücüsünü zorda bırakmıyor. 208kg’lık yıldız gemisi, şehir içi veya dışında tacizci otomobillerden (Düşman uzaylılar) kaçabilmek için fazlasıyla güç üretiyor. Tüketim şehir içinde veya yüksek tempoda sürüş durumunda biraz yüksek (100km’de en az 4.3lt, en fazla 6.5lt kurşunsuz plutonyum). Bu uzay gemisinde, ışık hızına yaklaşırken (160km/s), yürür aksam üzerindeki yük, küçük tekerlekler ve ciddi ağırlık bir araya gelince, seyahat fazla güven vermemeye başlıyor. Daha 150km/s’e yaklaşırken, X9 adeta “Kaptan bu basınca daha fazla dayanamayız” misali titreşimle ve yolda gezmeye başlayarak uyarıyor. Acil durumda, bunca ağırlığı durdurmak için, servo destekli, ABS’li fren sistemi çok etkin çalışıyor. Bu servo destekli fren sisteminin bir başka özelliği ise dururken farklı, harekete geçince farklı tepki vermesi. Fezâ yolculuğuna çıkmadan önce, X9’un ABS’li versiyonunda, önde tek disk fren olması, “bunca ağırlığı durdurmakta yeterli olur mu?” gibi şüphelere itiyordu. Sonrasında gördük ki şehir kullanımı için fazlasıyla yeterli fren kabiliyeti mevcut. Ayrıca arka fren, ön frene bağlı (kombine fren sistemi) olduğu için sadece arka fren kolu kullanılarak bile normal bir çok yıldız sistemi (mahalle) gezilebiliyor. X9’un viraj kabiliyeti ise, bir çok motosiklete taş çıkartırcasına iyi. Virajlarda, yumuşak hamurlu lastikler, yay sertliği ayarlanabilen arka amortisörler ve orta sert ön amortisörler, yan sehpa topuzlarının izin verdiğinden daha fazla yatabilmeyi sağlıyor. Sonuç: virajlarda şov merakı, taşlanmış ayak topuzu demek.

FEZA TEKNOLOJİLERİ

Ancak asıl şov, durup motoru sehpaya alma sürecinde yaşanıyor. X9’u orta sehpaya almak için sağ kumanda modülünde bulunan bir sarı düğmeye basıyoruz. İnce bir diiiizzzzt sesi eşiliğinde, cihaz, otomatik olarak sehpa ayakları üzerine kalkıyor. Bu sırada etraftan geçenler, size şaşkın bakışlar atabiliyor (belinizi incitmeden orta sehpaya alınır). Uzay teknolojilerine girmişken devam edelim: Gidonun ortasında sıvı kristal ekran üzerinde yakıt durumu, odometre ve yol bilgisayarı görünüyor. Ayrıca bozulabilecek hayati unsurlar da ayrı kutular halinde ekranda yerini almış: Yağ, servis, şanzıman kayışı. Radyo ve interkom kumandaları sol elciğin üzerine kurulu ek bir göstergeyle hazırlanmış. Bu sıvı kristal ekranda da radyo, sürücü-yolcu modları sembollerle işaretleniyor. Ayrıca bu kumanda modülü üzerinde de radyo kanalı bulmak veya interkoma geçmek için butonlar var. Sol aşağıda, selenin altına doğru iki kulaklık girişi var. Sürücü/yolcu interkom fişleri buradan bağlanıyor (Kulaklıklar ücrete dahil). Motordan indikten sonra veya binmeden önce, bagajı açmak için uzaktan kumandadaki bir düğmeye iki kere basmak yeterli (Ayrıca anahtar kontakta olunca torpidonun üzerindeki bir düğmeyle de bu işlem yapılabiliyor). Sele kendi kendine açılıp, bir “tııssss” sesiyle yavaşça havaya kalkıyor. Tam Yıldız Savaşları, bir tek içerden çıkacak üç gözlü, beş kulaklı yaratık veya çöp tenekesi kılıklı droid-robot eksik. Bunların yerine bagajda telefon şarjı, cep telefonu yuvası ve sele brandası var. Sigorta kutusu da bagajda. Tek kapalı veya iki açık kask sığıyor. Fakat şunu belirtelim, bagaj motorun sıcağını direk alıyor. Yani pek çikolata saklamaya gelmez (Uzaylı da içerde pişebilir – kuyu kebabı). Bu kadar çok elektrikli/elektronik ekipman olunca  aküye iyi bakmak gerekecektir.

PROTON TORPİDOLARI ATEŞ!

Torpido gözü ise tamamen mekanik açılıyor. Torpido gözünü açmak için kontak anahtarını bastırmak gerekiyor. Torpidonun içine yerleştirilmiş bir kol sayesinde benzin deposu ve bagaj açılıyor mekanik olarak (Piaggio, bunu, akünün başına bir iş gelirse bagaj kilitli kalmasın diye eklemiş). Diğer yandan, (Proton) torpido gözünde yer az. Çünkü hemen önünde radyatör bulunuyor. Elektroniklerden sonra gelelim elle yapılan işlere; Sarsıntısız ve geniş bir görüntü veren aynalar kovan içinde ayarlanıp, koldan katlanıyor. Fakat katlanma görsel olarak katlanma, aslında yukarı doğru dönüp 4-5 santimlik mesafeden kurtarıyor. Uzun, kısa veya orta boylu sürücüler için ön cam bir kaç farklı konumda tornavidayla sabitlenebiliyor. Gece sürüşlerinde X9’un sağladığı far aydınlatması hem kısa hem uzun farlarda çok iyi. Piaggio X9 EVOLUTION ABS, alıştığımız fezâ filmlerine gönderme yapan bir tadı yakalamamı sağladı. Kendi uzay filminiz için ödeyeceğiniz bedel ise 13.500YTL. Bunca ekipman sayıldığında uygun gözüküyor. Bir ara iyice havaya girip dergidekilerin şaşkın bakışları arasında “bana bundan sonra Kaptan Körk diyeceksiniz” şeklinde bayağı havaya girdim. Testin sonuna doğru gaz kolunu çevirmeden önce içimden sesleniyordum “Işınla beni Skati”.

2TK_0047

PIAGGIO X9 EVOLUTION 500 ABS
Motor Su soğutmalı 4 zamanlı tek silindir 4 subaplı terse dönen denge şaftlı
Motor Hacmi 460cc
Silindir Çapı & Hareket Mesafesi 92mm X 69mm
Sıkıştırma Oranı 10.5 : 1
Yakıt Sistemi Elektronik yakıt püskürtme
Azami Güç 39 bg / 7250 dd
Azami Tork 43nm / 5500 dd
Son Sürat 155km/s
Ateşleme Elektronik
Çalıştırma Elektrik
Şanzıman CVT (Kesintisiz değişken şanzıman)-Otomatik
Güç Aktarım Kayışlı
Boyutlar (UxG) 2,140mm X 700mm
Tekerlekler Arası Mesafe 1530mm
Sele Yüksekliği 780mm
Çatal Açısı m/d
Yakıt Kapasitesi 15lt
Şasi Çelik boru şasi, çift kollu beşik sistemi
Lastik Ön
120/70-14
Lastik Arka
150/70-14
Süspansiyon Ön 41mm’lik hidrolik ön amortisör, 90mm derinlik
Süspansiyon Arka 4 konumda yay sertliği ayarlanabilen çift amortisör, 90mm derinlik
Fren Ön 260mm tek disk, Brembo çift pistonlu kaliper, ABS
Fren Arka 240mm tek disk, Brembo kaliper, ABS, ön frenle kombine hidrolik bağlantı
Kuru Ağırlık 208kg
FİYAT 13.500YTL