image001

2015 sezonunun bitiminden itibaren başlayan dedikodular son buldu. Jorge Lorenzo 2017 yılından itibaren 2 yıllığına İtalyan Ducati takımı ile yarışacak.

2008 yılında motosiklet yarışlarının premier sınıfına sıralama turlarında sonunda kazandığı pole pozisyonu ve aldığı ikincilik ile etkileyici bir giriş yapan Lorenzo sezon boyu bir çok kaza yaşadı ve sezonu 4. sırada kapattı.image003

2009’da ise ikinci yarışta aldığı galibiyetle başladığı sezonda 5. yarışın sonuna gelindiğinde 4 podyum elde etmişti. Yaptığı kazalar onu sezon boyu zora soksa da, senenin sonunda Rossi’nin ardından 45 puan farkla 2. sırayı almıştı.

image0052010 yılı ise Lorenzo’nun yıldızının parladığı yıl oldu. 6 yarış birinciliği ve bitirdiği yarışlarda aldığı en kötü derece ikincilik oldu. En yakın rakibi Dani Pedrosa’nın 138 puan önünde ilk Moto GP şampiyonluğunu kazandı.

2011 yılında Valentino Rossi’nin Ducati takımında geçirdiği kötü sezonda Lorenzo, ilk dört yarışı podyumda bitirmişti. Sezonun Phillip Island ayağının ısınma turlarında geçirdiği kaza sonucu Melbourne’de ameliyata alınmış, ancak bu kaza sezonun son üç yarışını kaçırmasına sebep olarak yılı ikinci sırada tamamlamasıyla sonuçlanmıştı.

2012 senesine gelindiğinde Rossi Ducati’de kötü sezon serisine devam ediyordu. Lorenzonun belalısı ise bu sefer Dani Pedrosa olacaktı. Pedrosa’nın sezon içerisinde image007aldığı 7 birincilik olmasına rağmen Lorenzo’nun bitirdiği yarışlarda en kötü aldığı derece ikincilik olunca 2012 sezonunu şampiyon bitirmişti.

2013 yılında Honda’nın “Altın Çocuğu” Marc Marquez’i karşısında bulmuştu. Takım arkadaşı ise Valentino Rossi olacaktı. Sene boyu takım garajında yaşanan kavgalar ışığında vatandaşı Marquez’e karşı koyamamış ve sezonu sadece 4 puan geride ikinci sırada tamamlayabilmişti.

2014 sezonuna Lorenzo yavaş bir başlangıç yaptı. Katar yarışında kaza yaparak yarış dışı kalmış, Austin Texas’ta ise hatalı start alarak yarışı 10. sırada tamamlamıştı. Sezon ortalarında ancak 97 puan toplayabilmiş ve sezonu lider götüren Marquez’in 128 puan gerisinde kalmıştı. Ne kadar 2014 yılı tam anlamıyla Marquez’in MotoGP’de parladığı yıl olarak kabul ediyorsa, Lorenzo için de yıldızının bir o kadar söndüğü yıl oldu. Bu yıl sadece 2 birincilik elde edebildi.

image0092015 sezonunda tam anlamıyla kötü bir sezon geçiren Marquez’in varlık gösterememesi üzerine Rossi ile şampiyonluk mücadelesine girişti. Mücadele yıl boyu tartışmalar gölgesinde yaşandı elbette. Özellikle sezonun sondan bir önceki yarışı olan Malezya GP’sinde Rossi’nin Marquez ile “olay” yaşaması işine yarayacaktı. Zira son yarış olan ve şampiyonu belirleyen Valencia yarışında Rossi’nin son sıradan start alarak 4. sıraya kadar gelebilmesi Lorenzo’nun şampiyon olmasına yetmişti. 2015 sezonu belkide Moto GP tarihinin en tartışmalı sezonu ve şampiyonluğu olarak raflardaki yerini almıştı.

image0112017 yılı Lorenzo için büyük bir adım olacak, zira Moto GP arenasında Yamaha YZR-M1 harici bir motosiklet kullanmamış olan Lorenzo için bilinmeze doğru bir yol olacağı su götürmez bir gerçek. Elbette dünki çocuk değil, yıllardır bu arenada ve iyi bir pilot. Tekrar “kanat”ları altına girdiği Luigi Dall’Igna ile birlikte kendisinden büyük işler bekleyen Ducati takımında 2017 sezonunda bakalım ne gibi işler başaracaklar?  Hep birlikte izleyip göreceğiz…

Elbette daha sezonun bu kadar başında iken takım değişikliğinin açıklanması Yamaha’da ve Lorenzo’nun bu seneki şampiyonluk yarışında ne gibi bir etki yaratacağı da merak konusu.

Her ne şartla olursa olsun bence bu sezon böyle bir fotoğraf karesini bir daha göremeyeceğimiz kesin gibi…

Yazan: Erhan Aktoklukimage013

MOTOSİKLET FREN BALATASI DEĞİŞİMİ (KMA, EBC)

Bu videomuzda, KMA yani Kilerci Motolu Araçlar sayesinde motosikletimizin fren...

Kapat