Daha önce sizlerle koltuk savaşları hakkında bir yazı paylaşmıştık. Şimdi ise kesinleşen haberler ile karşınızdayız…

pedo

    Kesinleşen haberlerden ilki Dani Pedrosa’nın Repsol Honda takımı ile 2 sene daha yoluna devam edeceği yönünde. İspanyol pilot 2017 ve 2018 yıllarındaki takımında değişiklik yoluna gitmeyerek bu sınıfta en uzun birlikteliğe de devam edecek.

    Pedrosa verdiği demeçte; bu hafta sonu koşulacak olan Italy GP öncesinde bildiği ve güvendiği takımda 2 sene daha kalacağından dolayı mutlu olduğunu, sezonun geri kalanında “koltuk savaşları” fikrinden kurtularak yarışlara ve sürüşüne odaklanabileceği için memnun olduğunu belirtti. (Repsol Honda > İspanyol & İspanyol)

vinales

    Maverick Viñales ise Yamaha takımının teklifini geri çevirmeyerek önümüzdeki 2 sezon boyunca Yamaha’da boy gösterecek. 21 yaşındaki genç pilot böylelikle efsanenin öğrenciliğini de yaparak eminiz ki önümüzdeki yıllarda çok güzel sonuçlara imza atacaktır. Bu konu hakkında ise önceleri Rossi takıma kimin geleceğinin çok da önemli olmadığını,  Viñales ya da Pedrosa’nın gelmesinde her iki durumda da biriyle takım arkadaşı olmaktan mutlu olacağını belirtti. (Movistar Yamaha > İspanyol & İtalyan!)

dovv

    Öte yandan Ducati takımı ise 2017-2018 yılları için takımına kattığı Jorge Lorenzo’nun yanına Andrea Dovizioso ile yoluna devam edecek. (Ducati > İspanyol & İtalyan!)

suzuuu

    Suzuki takımında ise boşalan koltuğa tecrübeli bir pilot gerekti. Zira takım özellikle bu sene güzel sonuçlara imza atıyor ve gelişme konusunda oldukça başarılılar. Bu durumda da boşta kalan Andrea Iannone’yi havada kapan Suzuki takımında Aleix Espargaro yerini koruyor. Hoş yerini koruyor diyoruz ama Suzuki için Moto2 şampiyonu Johann Zarco söylentileri de dolaşmakta. (Suzuki Ecstar > İspanyol & İtalyan)

dorr

    Son tahlilde daha önceki yazımda paylaştığım, Dorna’nın “Her takıma 1 İspanyol” politikasının tuttuğunu görüyoruz 🙂 Hoş bu kadar İspanyol pilotun olduğu bir şampiyonada da başka bir durum beklememek gerek. Ancak benim takıldığım konu bu tür takım değiştirmelerin bu seneye etkisinin ne yönde olacağı. Zira pilotlar takımlarının kazanacağı puanlardan çok kendi yıldızlarını parlatmayı düşünecekleri su götürmez gerçek olacaktır. Takımlar şampiyonası ne olacak hep birlikte göreceğiz.

  76808731c087b994ad95d704aa25853e

    Önümüzdeki sene grid’e eklenecek olan KTM takımında ise başka bir gelişme olarak Karel Abraham 2017 sezonu için test pilotluğu yapacak oluşu. 67 kez MotoGP arenasında boy gösteren Karel Abraham’ın takıma neler katacağını önümüzdeki yıl hep birlikte göreceğiz. Yaptığı ilk sürüş sonrası Abraham, motosikletin çok iyi bir sürüşe sahip olduğunu, bu kadar başarılı bir motosiklet beklemediğini, elektroniklerin geliştirmeye açık olduğunu ancak motorun çok güçlü hissetirdiğini, gelecek testleri iple çektiğini sözlerine ekledi. Yamaha Tech3 pilotu olan Bradley Smith’i de önümüzdeki yıl “güldür güldür” gelen KTM takımı ile birlikte izleyeceğiz.

body

    Öte yandan kulağa gelen haberlerden biri de bu hafta sonu ile alakalı. Bildiğiniz üzere 22 Mayıs günü MotoGP serisinin Rossi’nin evi ayağı var. Bu yarış için Dorna’nın Lorenzo ve Marquez’e geçtiğimiz sene son yarış ile başlayan ve ardı arkası kesilmeyen kötü tezahüratlardan ötürü bu ikiliye “koruma” tahsis etmeyi teklif ettiği, Lorenzo’nun konuya sıcak baktığı! gerek duyulması halinde korumaların hazır bulunduğunu, ancak Marquez’in İtalya’da hayranları ile etkileşiminde bir sorun yaşamadığı için istemediği konuşuluyor… 🙂

Marq

    Son olarak da bıyık modası ile alakalı bir haber paylaşayım sizlerle. Repsol Honda pilotu Marc Marquez, MotoGP’deki son moda kanatçıkların üzerinde fazla durulduğu yönünde fikre sahip. Olayın Formula1 yarışlarındaki gibi kanat ayarlarmalarına döndüğünü söyleyen Marquez, geçişlerde kanatçıkların faydadan çok zarar verdiğini ve geçişleri zorlaştırdığını sözlerine ekledi.

    Bu hafta sonu (22 Mayıs) yapılacak İtalya yarışında görüşmek üzere…

Yazar : Erhan Aktokluk

ÇUKUROVA MOTORLU VE MOTORSUZ ARAÇLAR FUARI’NDAYIZ

Yarın yani 20 Mayıs Cuma günü Adana'da düzenlenen Çukurova Motorlu...

Kapat