ktm-confirms-motogp-entry-for-2017-photo-gallery_2

2017′ de Moto GP’ye katılacağı açıklanan KTM’nin, dört silindir bir V motor üreteceği söylentileri duyulmaya başladı. Rookies Cup’da, zaten bildiğiniz gibi KTM motosikletler kullanıyordu, hatta bu motosikletleri Toprak Razgatlıoğlu’nun önceki yarışlarından tanıyoruz.

20140917_616530

KTM, RC8 modelinde, V bloğuyla iki silindir bir motor yapmıştı ve bloğu çeşitli motosikletlerinde (RC8, Superduke, 1190 Adventure) kullandı. Biz fanilerin temennisi ise, RC16 motorun seri üretime girmesi ve bizim sokaklarda RC16’yı kullanabilmemiz.

ktm-rc8-r_600x0w

 

Burada da aslında çok yabancı olmadığımız bir hikaye var karşımızda. Ducati de böyle bir stratejiyle, MotoGP tarihinden hatırlanıyor. Ducati’nin kullandığı çift silindir motor bloğu Testastretta’ yı basitçe anlatmak gerekirse, yan yana getirerek, Desmosedici bloğunu üretmişti. İsminden de belli olduğu gibi, bu bir dört silindir yarış bloğuydu. Motorun ismini açıklamak gerekirse ”Desmo” Ducatinin kullandığı valf sisteminin adı ”Sedici” ise motordaki valf sayısıydı. Ducati bu bloğunu seri üretim bir motosiklette kullanmayıp replika olarak sınırlı sayıda üretip satışa sunmuştu.

Ducati Desmosedici RR  5

Bu davranış, bu sene tıpkı Honda’nın RC213V motosikletinin replikasını satışa sunmasına benziyor. RC213V demişken, aklımıza diğer V4’ler geliyor. Aprilia, RSV4′ üyle bu sınıfın içinde. Aprilia bu motosikletini hem seri üretimde kullanıp, hem de SBK’da bu motosikletle başarıdan başarıya koştu. Aslında KTM için de temennimiz bu. KTM’nin de temennisi bu ki, geçtiğimiz günlerde Aprilla Tuono V4’ü test etmişlerdi. Avusturyalı üreticinin henüz yeni yolduğu bir konuda, İtalyanlardan öğrenmesi gereken bir şeyler var demek ki.

KTM-V4-test-mule-2

KTM MotoGP’de, bu motosikleti kullanarak kendini kanıtlayacak. Biz de, RC8’den RC16’ya uzanan bu yolculuğu, heyecanla takip edeceğiz.

Yorumlar

comments

AEA GÜNLÜKLERİ FRAGMANI VE 250CC VİDEOSU ÖNCESİ 19 BERRAK FC CAPSİ

AEA Ekibi neler yaşıyor, ne çileler çekiyor, kamera arkasında neler...

Kapat