KTM’nin çılgın bir firma olduğunu kabul etmeyen artık zaten bu yazıyı hemen okumayı bırakabilir 🙂 Adamlar gerçekten ama gerçekten çok anormal işlere imza atıyorlar. Bunlardan biri de son birkaç senedir üzerinde çalıştıkları 2 zamanlı motorlar, daha doğrusu 2 zamanlı motorların Euro4 uyumlu hale getirilebilmesi ve yakıt enjeksiyon sistemi ile donatılmaları. Böylelikle yağı yakıta az koydum ya da çok koydum kavgaları bitecek. Gizliden gizliye yürütülen çalışmalarda artık sonra gelindi. Yapılan çalışmalar ile 2 zamanlı 250 ve 300 cc EXC serisi 2018 yılından itibaren KTM üretimi yakıt sistemi ‘TPI‘ ile motosikletlerini donatmasını bekliyoruz…

Peki bu bize ne getirecek? Bu sayede 2 zamanlı motorların da Euro4 kurallarına uyabilmesi sağlanacak, 2 zamanlının o çıldıran gücünü belki de daha uzun bakım aralıkları ile birlikte kullanabileceğiz. TPI yani Transfer Port Injection ile zaten çıldıran gücün Euro4 ile kısılmasının da önüne geçilmesi bekleniyor. Aynı zamanda bu motor tipinin yarışlarda ne gibi avantaj ya da dezavantajlar getireceğini önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Başlığa dönecek olursak 🙂 Aslında şahsi fikre dayanan bir başlık oldu. Zira 2 zamanlı sevenlerin bu işin gücü, zevki ya da tadı bir tarafa dursun o egzozdan çıkan kokusu yok mu? işte ona hasta olduğunu düşünüyorum. (Yoksa bir ruh hastası ben miyim?) 🙂

KTM 250 EXC TPI ve KTM 300 EXC TPI dünya pazarında satışa sunulacak olup, Amerika ve Kanada pazarı için 250 XC-W TPI adında özel bir modelin de piyasaya sürüleceği söylentiler arasında yerini alıyor. 2018 yılında yol versiyonunu da bakalım görebilecek miyiz bu pazarda?

KTM Offroad Ürün Menajeri Joachim Sauer‘in sözleri ile yazımızı bitirelim. Kendisi diyor ki; KTM olarak amacımız eski günlerdeki gibi motosiklet sürücüsüne o karbüratör zevkini tekrar verebilmek… (eski bir XT600E sahibi olarak göz yaşlarımda boğulabilirim…)

Erhan Aktokluk (ero__)

HACI NAAPTIN? DUCATI VE KAFASI?!?

Hacı bu ne kafası? Sormazlar mı adama siz neyin peşindesiniz...

Kapat