Bu sefer World SuperSport şampiyonasının Fassi Malaysian ayağı için Sepang pistindeyiz…

pist

    Pistimiz 5.543 metre uzunluğunda, sola 5 ve sağa 10 olmak üzere toplamda 15 viraj içeriyor. Hermann Tilke dizaynı olan pist 927 metre uzunluğunda düzlüğe sahip.

Qual

    Kenan Sofuoğlu’nun yarıştığı World SuperSport şampiyonasında Malezya ayağı 15 Mayıs Pazar günü koşuldu. Sıralama turlarında Kenan takım arkadaşı Randy Krummenacher’e 0.1 saniye fark atmayı başararak yarışa en önden başlama hakkını kazandı.

    Evet sevgili Kenan Sofuoğlu destekçisi kardeşlerim, bu hafta sonu Malezya’daki hava durumu yarışın altını üstüne getirdi diyebiliriz. Hafta sonu Türkiye saati ile 09:20’de başlaması gereken World SuperSport yarışı Malezya’daki havanın birden fikir değiştirmesi sonucu sekteye uğradı. Isınma turları sırasında yağmur yokken tam yarışın başlayacağı anda gelen yağmur mekanikerlerin kafayı yemelerine sebep oldu diyebilirim 🙂

knn-1

    Tüm motosikletlere yağmur lastikleri takılıp ayarları da yağmura uygun hale getirildikten sonra, yarış komitesi yarışın ısınma turunun atılmasına ve bir yerde pilotların da pisti değişen hava koşullarında denemelerine şans tanıdı. Bundan sonra da havanın ne yönde değişeceği bir müddet (5 dk.) daha beklendi. Bu sırada da yağmur, şiddetlenen rüzgarı da ardına alarak olayı fırtınaya çevirdi. Fırtınayla birlikte pistin birçok bölümü havuz halinde su öbekleri ile kaplanmıştı artık. Bu şartlar altında yarışın yapılması beklenemezdi ve yarış kırmızı bayrak ile askıya alındı. TSİ 09:20 de başlaması gereken yarışın başlaması için havanın düzelmesi beklendi. Bu arada kameralara gelen Kenan’ın da durumdan çok da hoşnut olmadığı açıktı.

yuzme

    Tekrar garajlara alınan motorlar üzerinde mekanikerler harıl harıl çalışırken, Gino Rea bize pistin durmunu özetliyor 🙂

    Defalarca güvenlik aracının piste çıkmasının ardından bulutlar biraz açılıyor ve hava düzelmeye başlıyor. Yarışın ise World SuperBike serisinin ikinci yarışından sonra başlatılmasına karar veriliyor. Bu sefer biraz daha ağır abiler garajları alıyorlar ve WSBK 2. yarışına hazırlanıyorlar. Hava sıcaklığı bu saatlerde 26, pist yüzeyi ise 32 derece! Özetle yağmur müsaade ederse pist kuruyacak.

    Neyse ki World SuperSport yarışı öncesi yağmurun tamamen dinmesi ile pist çekilir bir hal alıyor, elbette pist yüzeyi ıslak ancak su havuzları yok. Yarışa gururumuz Kenan Sofuoğlu, şampiyonada Randy Krummenacher’ın 15 puan önünde lider olarak başlayacak. Yarış 14 tur üzerinden kısaltılmış olarak yapılıyor.

    … ve yarış başlıyor!

    MV Agusta pilotu Gino Rea çok iyi bir start ile birlikte liderliği ilk viraj öncesi ele geçiriyor. Kenan ikinci sırada. 3. sırada ise yarışa 5. olarak başlayan yerel kahraman olan Zulfahmi Khairuddin var. Start’ın kazananı ise Kyle Smith. Zulfahmi Khairuddin kendi evinde yarışmanın verdiği güven ile (ne güveni kesin her hafta sonu pistte kerata) Kenan’ı zorlamaya başlıyor ve ilk turun sonlarına doğru bir anlığına önüne geçiyor ancak Kenan tekrar yerini geri alıyor.

1

    2. turda Khairuddin yarışa ve piste ne kadar motive olduğunu gösterircesine tekrar 2. sıraya yükseldi. Khairuddin cuma günü ıslak zeminde yapılan antrenman turlarında da en hızlı 2. isim olmayı da başarmıştı. Khairuddin Kenan’ı geçtikten sonra bu sefer de yarışın lideri konumunda bulunan Gino Rea’nın başına bela olmaya başladı. Bu turun sonuna doğru Khairuddin Rea’yı da geçmeyi başararak liderliğe yükseldi. Kenan ise son virajda biraz dışı açılmak zorunda kalınca yerini geçici bir süreliğine Kyle Smith’e bıraktı. Kısa bir süre sonra tekrar 3. sıraya yükseldi.

    4. tura geldiğimizde Kenan bir sıra daha kaybetmiş ve 4. sıraya yerleşmişti. Bundan sonra Ayrton Badovini Kenan’a musallat olmuştu.

bado-pass

    İki tur kadar dördüncülük savaşı verdikten sonra beşinci turun 7. virajında Badovini Kenan’ı geçerek dördüncü sıraya yükseldi. Liderlik savaşı ise yağmur ustası üçlü Khairuddin, Rea ve Smith arasında sürüyordu.

2

    7. tura geldiğimizde ilk 6 pilot arasında toplamda 2 saniyeden biraz fazla fark vardı. Jacobsen yavaş yavaş Kenan ile arasında olan farkı da eritmeyi başarmıştı. Khairuddin aldığı liderliğin hakkını verircesine turun ortalarına doğru 2. sıradaki Smith ile arasında olan farkı 1 saniyeye taşıdı.

    Yarışın ortalarında halen ilk 6 pilot birbirlerine çok yakın yarışıyorlardı. Zaman zaman tehlikeli yakınlaşmalar yaşansa da yarış dışı kalan pilot yoktu. Tur süreleri de 2.21.xxx civarında…

badd

    Bitişe 3 tur kala Badovini Khairuddin ile girdiği liderlik savaşından geçici bir süreliğine galip çıkıyor ve liderliğe yükseliyor. Kenan ile arasındaki farkı kapatan Jacobsen ise Kenan’ı geride bırakarak bir üst sıraya yükseliyor.

    Son iki tura girdiğimizde liderlik savaşı tüm sıcaklığını koruyor. Kurumaya başlayan pistte pilotlar ıslak zemin lastikleri ile yarıştıkları için bu turlarda pistin daha ıslak bölümlerini tercih ediyorlar. 6. sırada yer alan Kyle Smith Kenan ile arasındaki farkı eritti ve geçmek için elinden geleni yapıyor bu bölümde.

    Artık son tur içindeyiz start-finish düzlüğünde Kenan’ın bir sıra daha kaybettiğini görüyoruz. Khairuddin ise turun başında liderliği tekrar ele geçiriyor ancak Badovini’nin hiç bırakmaya niyeti yok ve 2 viraj sonra tekrar lider Badovini. Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher ise 8. sırada.

sonn

    Son turun son virajına kadar devam eden liderlik savaşında Badovini ve Khairuddin son virajı yan yana dönüyorlar ancak savaşı Badovini kazanarak Fassi Malaysian yarışının galibi oluyor.

baddddd

    Şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu ise yarışı 6. sırada tamamlıyor. Şampiyonada ise halen liderliğini sürdürüyor…

sampiyona

    Önümüzdeki yarış programına da göz atacak olursak;

  1.  22 Mayıs 2016 Gran Premio d’Italia TIM Moto GP yarışı,
  2. 29 Mayıs 2016 World SuperBike, World SuperSport ve SuperStock 1000 İngiltere Donington Park yarışı yer almakta.

Bir sonraki yarışta görüşmek dileğiyle…

Yazan : Erhan Aktokluk