Bu hafta MotoGP heyecanı Amerika’da yapılan yarışla göz doldurdu. Piste ait detaylar şu şekilde…

Yarışa cumartesi günü gerçekleşen inanılmaz  sıralama turu heyecanının ardından Marquez ilk sırada başlıyor. Hemen yanında Viñales ve Rossi var. 4.sıradan ise Pedrosa start alırken, gözde çaylak Zarco 5. sırada ve hemen yanında senenin en başarılı haftasonunu yaşayan Lorenzo var.

Start’ın verilmesi ile birlikte iyi bir tutunma yakalayan Pedrosa, Marquez’in önde ve arkada yaptığı sert hamur seçimine karşın arkada orta sertlikteki lastiği ile ilk sıraya oturuyor. Marquez hemen arkasında ve onu Rossi ile Viñales takip ediyor… Start ile birlikte 1 sıra kaybeden Zarco tecrübeli Lorenzo’yu bu sırada geride bırakarak başladığı pozisyona geri dönüyor…

İkinci tur sonlarına doğru Maverick Viñales ön lastiğinin tutunmaktan vazgeçmesi sonucu kendini yerde bularak yarış dışı kalıyor. Bu senenin parlayan yıldızı için gerçekten üzücü bir an.

4. turda Marquez ufak ufak hızlanmaya başladı. Aslında bu noktada hızlanmak biraz onun için risk teşkil ediyor. Zira sert hamurlu lastikler ilerleyen turlarda ona lazım olacak!

Bu sırada Zarco’da hızlananlar kervanına katılarak Lorenzo ile arasında fark açmaya başlıyor. İyi bir hafta sonu geçiren Lorenzo’nun başı ise Jack Miller ile bu turlarda dertte!

Yedinci turda Zarco hızlanmanın vermiş olduğu coşkuyu temasa dönüştürüyor ve Doktor ile ufak bir itiş kakış yaşıyor. Sevindirici kısmı düşen isim olmaması.

Ancak Rossi bu olaydan sonra yarış komiserlerince avantaj sağlamış olarak nitelendiriliyor ve +0.3 sn. ceza alıyor. Bu ceza yarış sonu Rossi’nin zamanına eklenecek…

Lastiği ısınan Marquez ise 8. tura girilirken en iyi tur zamanına imza atıyor…

Marquez’in lastik seçimi hakkında aslında tam da bu turlarda konuşmak gerek. Yine kendini Texas yerine Vegas’ta zanneden Marquez kumara başlamış olacak ki farklı lastik seçimi ile piste çıkmış. İki ucu boklu değnek olan bu kumarda, eğer ki lastikler daha tam ısınmadan asılmaya başlarsa sert hamur çok fazla parçalanmaya başlayacak ve yarış sonuna doğru tutunacak lastiği kalmayacak. Öte yandan ise gaz açmaz ve rakiplerinin farkı açmasına müsaade ederse sonradan yetişmesi zor olabilir! Yumuşak hamurlu lastik kullananlar ise 1-2 tur sonra ısınan lastik ile tam performansta yarışabilir duruma geliyorlar. Ancak onlar için ise durum daha farklı. O sürücüler de yarış boyu daha başta ısınan lastiklerine çok yüklenirlerse fren mesafeleri son turlarda oldukça uzuyor. Neyse yarışa dönelim… 🙂

Yarışın orta noktalarına gelindiğinde geçen sezonlarda olduğu gibi kopmalardan eser yok! İlk 5 (hatta düşmese Viñales’i de ekleyebilir ve 6 diyebiliriz) pilot aynı kadraja rahat rahat sığıyorlar. Özellikle bu grubun içinde uydu takımlarından pilot/ pilotların bulunması yarışları daha da izlenebilir bir hale sokuyor…

Bitime 10 tur kala cezası kesinleşmiş Rossi’nin garajın kitaplar açılmış ders çalışılıyor. Zira puan kaybetmemek için itiraz yoluna gidilebilir yarış sonu…

Son 7 tura girilirken lastiklerini akıllıca kullanan Marquez ufak ufak farkı açmaya başlıyor. Pedrosa ile olan fark 1 saniye kadar.

Bir tur sonra ise Iannone’yi Lorenzo’ya iyice yaklaşmış ve yedincilik mücadelesi verirken görüyoruz…

Bu bölümden sonra ise 2. sıradaki Pedrosa ile 3. sıradaki Doktor’un ikincilik mücadelesi başlıyor. Rossi yine bilinmezlik oyununa başlamış ve bir kaç tur kendini belirli virajlarda göstermiş durumda. 18. tur sonuna doğru ise Rossi oyununu perdeye taşıyor ve 2. sıraya yükseliyor. Önde kalma çabası Pedrosa’nın lastiklerini bitirmiş anlaşılan.

Tam bu anlarda ise geçtiğimiz yıl ara ara parlayan tecrübeli Cal Crutchlow ile bu senenin en gözde çaylağı Fransız Johan Zarco didişmeye başlıyor.

Son tura girdiğimizde farklar iyice açılmış durumda. Artık herkes yerinden memnun gözüküyor..

…ve Marc Marquez 5’te 5 yaparak Amerika’daki sallanmayan koltuğunu bir çivi ile daha iyice sabitliyor. Rossi yarışı ikinci sırada bitirirken Pedrosa üçüncü oluyor.

Bir sonraki yarışımız Avrupa kıtasına taşınıyor. 7 Mayıs 2017’de İspanya’nın Jerez pistinde bakalım bizi ne gibi sürprizler bekliyor olacak!

Görüşmek üzere…

Erhan Aktokluk (ero__)

GÖKHAN EREN YOLLARDA – 23 NİSAN ÖZEL BÖLÜM

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından...

Kapat