MotoGP bu hafta sonu yapılan sezonun ilk yarışı ile birlikte başladı. Kanatçıkların iptal edilmesi ile harıl harıl çalışılan uzun mesailerin eseri olarak birbirinden değişik ön tasarımlara sahip yeni motosikletler, çaylak pilotlar, yeni takımlar… kısacası var oğlu var bu sene.

Piste bir göz kırpacak olursak;

2017 sezon testlerinde yıldızı parlayan Yamaha’nın yeni pilotu Maverick Viñales yarışa ilk çizgiden başlıyor,  yanında yeni takımı olan Suzuki’de Viñales’in yerini dolduran Andrea Iannone var ve ilk sıranın son çizgisinde geçen sezonun şampiyonu Marc Marquez var. İkinci sıra ise daha ilginç. Zira geçen sene pek buralarda göremediğimiz isimler 2. sıradaki yerlerini almış durumdalar.

Üçüncü ve dördüncü sıraları ise geçen senenin önde gelen isimleri doldurmuş durumda. Anlaşıldığı üzere heyecan dolu bir yarış bizi bekliyor…

Yarış Katar’daki olumsuz hava koşulları sebebiyle 2 kere erteleniyor. Daha sonrasında ise 2 ısınma turu ve 20 tur üzerinden başlıyor.

İlk viraja iyi bir çekiş yakalayan Iannone önde giriyor ve hemen arkasında ikincilik savaşında Zarco ve Marquez’i görüyoruz.

İlk turun sonlarına doğru 2 kere Moto2 şampiyonu olmuş Johan Zarco liderliği Iannone’den ele geçiriyor, Iannone’nin şaşkınlığından faydalanan Marquez’de fırsat bu fırsat diyerek 2. sıraya yükseliyor.

Yarışın ilk 3 turu fabrika takımı olmayan bir Yamaha’nın liderliğinde ve Zarco’nun kontrolünde geçiyor. İşin ilginç tarafı ise sanki MotoGP değil de Asia Talent Cup yarışı yapılıyormuş gibi 17-18 pilotun neredeyse birbirinden kopmadan yarışı sürdürmesi. Kısa düzlüklere bu kadar pilotun arka arkaya sığması hemen herkesin testlerde çok çalıştığını gösteriyor olsa gerek!

6. turun başında Dovizioso ilk viraja girilirken yaptığı atak ile Marquez’i geride bırakarak 2. sıraya yükseliyor. Bu arada “Doktor nerede yahu?” diyenler için belirtelim kendisi çaktırmadan birer birer rakiplerini avlamaya devam ediyor. Şuan da 6. sırada ve önündeki isim yeni takım arkadaşı Viñales!

Bir tur önce düştükten sonra tekrar yoluna devam eden Cal Crutchlow 6. turda tekrar düşüyor…

Bir tur sonra ise düşenler kervanına kafadaki isim Zarco da low-side ile katılıyor. Kendisine süratin felaket olduğunu hatırlatmak gerek 🙂  Bu sayede fersah fersah açılan fark sonrası Dovizioso liderliğe yükseliyor. 2. sırada Marquez var…

Yarışın yarısını bitirirken 3. sıradaki Iannone’de diğer bir düşen isim olarak yarışa veda ediyor. İkincilik savaşı verirken yarışı noktalamak zorunda kalması onun adına üzücü olsa gerek…

12. tur Marquez için en şanssız tur olsa gerek. Hem Viñales hem de Rossi bu turda kendisini geride bırakmayı başardı. Marquez şimdi 4. sırada. Bu arada Rossi’nin motosikletinden sarkan şey arka kamerası. Yarışın başında ilk virajda kırıldığı için yarış boyu orada görüntü ekranlara yansımadı 🙂

Bitime 7 tur kala sıralamada tekrar değişiklik oluyor. Israrla Dovizioso’yu kovalayan Viñales rakibini geride bırakarak yarışa başladığı ilk sıraya yerleşiyor.

Bu karede ise, 2 tur sonra Ducati takım menajeri Luigi Dall’Igna’nın pis pis sırıtışını izliyoruz… Neden acaba? 🙂

Son tura Viñales, Dovizioso ve Rossi üçlüsü ile giriyoruz. Aralarında çok da fazla fark yok!

Bitiş çizgisini ilk geçen isim Maverick Viñales oluyor! Yamaha ile çıktığı ilk yarışta tüm gözler üzerindeyken bu başarıya ulaşması şampiyonluk yolundaki adaylardan biri olduğunu kanıtlar nitelikte, yarışta 2. sırayı Dovizioso alırken podyumun son basamağında diğer fabrika Yamaha pilotu Doktor var…

Bir sonraki yarışımız 9 Nisan’da Arjantin’de olacak…

Erhan Aktokluk (ero__)