Haftasonu sıralama turlarının galibi Dani Pedrosa oldu. Pedrosa bu sene istediği yükseliş yılını yaşıyor gibi görünüyor. Hemen yanında Lorenzo ve Petrucci var. Anlaşılan Lorenzo’da motosikletine alışmaya başlamış. Bu sene olmasada seneye ondan yeni zaferler göreceğimiz şüphesiz…

Yarış başlıyor ve ilk sıradan kalkan pedrosa hafifliğinin avantajıyla birlikte resmen öne fırlıyor!

 

İlk viraja dışarıdan girmek isteyen ve 3. çizgiden kalkan Petrucci Marquez ile ufak bir temas yaşıyor ama düşen yok. Herhalde düşen olsa MotoGP’de en erken düşen pilot olarak tarihe geçerdi 🙂

 

İlk turun 5.virajında geçişler başlıyor. Lorenzo Pedrosa’yı geride bırakıp liderliği ele geçirirken, Aleix Espargaro’da Bautista’yı geride bırakarak 4. sıraya yükseliyor.

İkinci tura girilirken sıralama Lorenzo, Marquez, Pedrosa, Dovizioso şeklinde oluşuyor. Ancak uydu takımlarının da hafta sonu iyi ders çalıştıkları şimdiden belli…

Üçüncü turun hemen başında yine uydu takımlarının mücadelesini ön sıralarda izliyoruz. En iyi durumdaki Yamaha pilotu Folger şimdiden 5. sıraya tırmandı bile! Bu arada Rossi 13, Viñales ise 15. sıra yarışı sürdürüyor!

4. turun hemen başında Folger pist rekorunu kırarken uyuyan dev uykusundan uyanıyor ve Rossi 3 kişiyi birden geride bırakarak 10. sıraya yükseliyor.

İspanya’da İspanyol pilotların savaşı tüm hızıyla sürerken favorilerin olası kaybedecekleri puanlar şampiyonaya renk getirecek gibi görünüyor.

Altıncı turda Marquez kendisinden beklenen atağı yapıyor ve liderliği ele geçiriyor.

Aynı zamanda Lorenzo çarpmamak için açılınca Pedrosa’da Lorenzo’yu geride bıraktı. Böylce Lorenzo aynı virajda 2 sıra birden kaybederek 3.sıraya geriledi.

Bu da yetmezmiş gibi Dovizioso’da Lorenzo’yu hemen 2 viraj sonrasında avlıyarak podyumun son basamağına tırmanırken, Lorenzo’nun lastiklerinin bitip bitmediği sorusu akıllarda yerini aldı.

Bir tur sonra bu sefer Folger Lorenzo’yu hafifçe dışa iterek geçiyor. Lorenzo’nun önceki yarışlarda da benzer bir tablo çizerek iyi başlaığı yarışlarda geriye düştüğünü hatırlatalım…

Aslında görünen o ki; Lorenzo’yu kimsenin dışarı ittirmesine gerek yokmuş! İsteyince kendisi viraj dışında da kalabiliyormuş 🙂

8.turun hemen başında Pedrosa yarışa başladığı noktaya geri dönüyor…

Sıra kaybetmeye başlayanlarda bu sefer sırada Marquez mi var acaba? Bu sırada Rossi çaktırmadan bir bir önündeki avlamalara devam ediyor ve 8.sıraya kadar yükselmiş durumda.

10. turun ilk sıra kaybedeni Lorenzo oluyor.

Bitime 9 tur kala Dovi koruduğu lastikleri ile birlikte atağa kalkıyor ve düzlükte hızlı olan Ducati’si onu üzmüyor. Dovi yeni lider!

3 viraj sonra ise biraz açıkta kalan Pedrosa ikincilikteki yerini kaybederek bedelini ödüyordu…

Bitime 6 tur kala Petruci Ducati’siyle Folger’i geride bırakıyor…

Petrucci iyi götürdüğü yarışta 5. sıradayken kendini yerde buluyor ve bitime 2 tur kala yarışa veda ediyor…

Bitiş çizgisini ilk geçen isim Dovizioso oluyor. Yarış boyu başarılı bir taktikle lastiklerini bu sıcak havada çok üzmeyen İtalyan pilot galibiyeti en çok hak eden isimdi herhalde… 2. sırada Marquez ve 3. sırada Pedrosa var.

Bir de elbette ayakta alkışlanması gereken bir takım ve 2 pilot daha var. Monster Yamaha Tech3 ve pilotları Zarco ve Folger bu yarışta dikkatleri en çok üzerlerine toplayan isimler oldular.

 

KYMCO DOWNTOWN 350i ABS

Malumunuz patron bizler için atladı Panigale'ye düştü yollara. Monster Energy...

Kapat