Hatırlayanlar olacaktır. Pistlerde fırtına gibi esen 2 kardeşten sizlere daha evvel gerek canlı yayınlarımızda gerekse yazılarımızda bahsetmiştik. Bu iki kardeş şu sıralar devler arenasına doğru emin adımlarla yollarına devam ediyorlar…

MotoGP arenasına gençlerin taşındığı Rookies Cup heyecanında KTM’nin RC250R modeli kullanılıyor. Bunlar yaklaşık 50 beygir gücünde, 250cc ve 4 zamanlı makineler. Pistte 200 km/s hızları zorluyor hatta geçiyorlar. Daha doğrusu geçebilenler var 😉

Geçebilenlerden biri Can Öncü. Can, kardeşi Deniz gibi sezona biraz yorgun başladı aslında. Bir yanda okul, bir yanda Idemitsu Asya Yetenek kupası derken bir de MotoGP Rookies Cup. Eh, buna Can dayanmaz 🙂 Şaka bir yana Can buna dayandı. Dayanmayı da geçti muhteşem bir performans sergilemekten geri kalmadı.

Jerez’de yapılan 1. yarışı 18. sırada tamamladıktan sonra ertesi gün intikam alırcasına müthiş bir azimle ilk hafta sonunda kendine podyumda yer buldu! Podyumun üçüncü basamağında yer alarak bu sezonun ilk kupasını kazanmış oldu.

Takvimdeki yarış Assen’e döndüğünde ise tecrübeli yarışçılara taş çıkartırcasına hem sıralama turlarının en hızlı ismi oldu, hem de her iki yarışta birinci gelerek ne kadar başarılı olduğunu herkese ispat etti. Bitti mi? Tabii ki hayır! Sachsenring’e geldi sıra. Rakiplerinin imrenen bakışları arasında sıralama turlarında en hızlı dereceye imza atan Can ilk yarışta üçüncü, ikinci yarışta ise birinci oldu. Böylece şampiyonada lider duruma geldi. Üstelik en yakın rakibine 14 puan fark atarak.

Sırada madalyonun diğer yüzü var. Deniz Öncü! Sezonun başlamasına çok az bir zaman kala özel girişimler sayesinde davet alarak kardeşi ile birlikte aynı arenada sesini duyurma şansını buldu. Aslında böyle demek yanlış olur, çünkü elemelerde az bir farkla seçilememişti. Elbette bu durum onu kötü bir pilot değil sadece şanssız yapıyordu.

12. sırada başladığı Jerez’deki ilk yarışını ne yazık ki tamamlayamazken, 2. yarışta ise 9. sırayı alabilmişti. Assen’deki yarışlar ile tırmanışa başlayan Deniz, 1. yarışta 11, 2. yarışta ise 5. sırada damalı bayrağın altından geçti.

Sachsenring’e geldiğimizde ise bu sefer sahneye çıkma zamanı gelmişti Deniz’in. Yağmur altında yapılan yarışların ilkinde 1. gelerek ilk kupasını kazanmış, 2. yarışta ise motor arızası sebebiyle çok iyi götürdüğü yarıştan çekilmek zorunda kalmıştı.

Geriye kaldı 4 yarış ve 8 kupa. Bakalım fırtına gençlerimiz kendi aralarında bu kupaları nasıl pay edecekler? Tıpkı yazının başlığında da yazdığım gibi…

ÖNCÜ KARDEŞLER VE DİĞERLERİ… 🙂

 

Erhan Aktokluk (ero__)

ALTIN ELBİSELİ ADAM’DA BEKLENEN OLDU! APAÇİ ŞEFİ’NİN MOTOSİKLETİ SUZUKI HAYABUSA

Altın Elbiseli Adam'dan yıllardır Hayabusa incelemesi isteyip durdunuz. Hep en...

Kapat