Gran Premi Monster Energy de Catalunya – 05.06.2016 – İspanya

  Bu hafta sizlere Dorna’nın (Moto GP’nin hani sahabı olan şirrrket) ve Moto GP pilotlarının çoğunluğunun kütüklerinin kayıtlı olduğu ülke olan İspanya’nın Montmeló / Barcelona kentinden  İstanbul’daki hava gibi sımsıcak ve güzel bir gün diliyorum.

pist

   Pistimiz Catalunya pisti. Eh haliyle İspanyol pilotların ezbere bildiği bir pist. yaklaşık 4.7 km. uzunluğa, 16 viraja ve 1 km.’nin biraz üzerinde olan bir düzlüğe sahip.  “Gran Premi Monster Energy de Catalunya” yarışı öncesi sıralama turları sonuçlarına bir göz atalım.

SIRA

  Gördüğünüz üzere şaşırılmayacak bir tablo olarak ilk 6 sırada 5 İspanyol pilot yer alıyor. İronik olan ise Rossi’nin bu pilotlar tarafından ablukaya alınmış bir halde start alacak olması 🙂 Bakalım Doktor aralarından sıyrılabilecek mi ?

dktr1

  Doktoru meditasyonda yakaladık 🙂

knt-1

   Ducati kanata doymuyor gerçekten… bakalım bir sonraki kanatçığı nereye monte edecekler?!? 😛

   mar1

   Sıralama turlarında uçan Marquez ve Yamaha’sının kafa tasarımındaki yeni yazı tipi ile 2. sırayı alan Lorenzo…

   Lafı daha fazla dolandırmadan yarışa geçelim…

   Hava’nın 27, asfaltın ise 47 derece olduğu sıcak bir havada yarışa başlıyoruz… İlk viraja gelindiğinde müthiş bir kalabalık grup halinde pilotlar virajın içine dalıyorlar. O kalabalıkta sakatlık çıkmaması bence mucize! Viraj çıkışına odaklandığımızda ise Iannone’nin start’ın kazananı olduğunu görüyoruz. 8. sıradan 3. sıraya kadar yükselmeyi başardı İtalyan pilot. Aynı zamanda Rossi’nin de start’ın kaybedeni olarak belirleyebiliriz. Zira kendisi 5. sıradan 8. sıraya kadar geriledi. Belki de o kalabalığın içine dalmak istemedi Doktor…

   İlk tur sonuna geldiğimizde sıralama Lorenzo, Marquez, Pedrosa, Iannone, Viñales ve Rossi olarak şekilleniyor. İkinci turun hemen başında Doktor startta yapmadığı atağını yapıyor ve 2 sıra birden kazanarak 4. sıraya çıkıyor.

   Üçüncü tura geldiğimizde Rossi ataklarını sürdürüyor. Doktor Dani Pedrosa’yı 10. virajda geride bırakarak yeni yeri olan üçüncü sıraya yükseliyor.

   Dani Pedrosa’nın başı dördüncü tura geldiğimizde bu sefer Maverick Viñales ile dertte. Arkadaki gruptan kopan Rossi öndeki ikiliye yetişmeye başlıyor. Bir sonraki tur ise Rossi daha da hızlanarak pist rekorunu ele geçirecek tur süresine imzasını atıyor. Şimdilik yeni tur rekoru 1.46.102…

   Altıncı tura geldiğimizde ise Rossi önündeki Marc Marquez ile arasında olan farkı iyice eritmiş durumda. Bu tur içinde denediği ataklardan sonuç alan Doktor Marquez’i de geride bırakarak bir sıra daha kazanıyor ve 2. sıradaki yeni isim oluyor. Rossi gerçekten de Catalunya’da çok hızlı.

gecis

   Hızına yetişilemeyen Doktor pruvasına aldığı Lorenzoyu da avlamayı başarıyor. Yeni lider artık Rossi. Rossi’nin kendisini geçmesinin şaşkınlığını üzerinden atamayan Lorenzo ise aynı tur içinde 1 sıra daha kaybediyor ve yerini Marquez’e bırakıyor.

   Sekizinci turda Bradley Smith elektrik arızası yüzünden yarışa veda ediyor. Tur zamanları iyice gerileyen Lorenzo Pedrosa karşısında da fazla dayanamıyor ve podyumun son basamağını vatandaşına kaptırıyor.

kaza

   Bitime son 9 tur kala Marquez’in liderlik savaşından kopmadığını görüyoruz. Rossi ile aralarındaki fark 0.5 – 0.7 saniye arasında değişkenlik gösteriyor. Bu tur içerisinde Maniac Joe açıkçası anlaşılmaz bir şekilde viraja içten dalıyor. Hem de ne dalmak! Kamikaze pilotları kıskanmıştır. Bu dalış sonrasında Lorenzo’yu da önüne katarak birlikte yarış dışı kalmalarına sebep oluyor. Lorenzo zaten kötü giden yarışını tamamlayamayarak paddock’a Nmax üzerinde dönüyor.

    Lorenzo’nun yarış dışı kalmasından sonra gözler öndeki ikiliye çevriliyor yarışın bu bölümünde. Aralarındaki fark bir türlü açılmayan Rossi – Marquez ikilisi henüz ataklara sahne olan bir yarış sergilemiyorlar. Ancak eminim Marquez’in elinde belli etmediği kozu var.

mar2

   Yarışın bitimine 5 tur kala Rossi’yi takip etmekten sıkılmış olacak ki Marquez atak denemeye başlıyor. Ancak tecrübeli Doktor cevabı hemen yapıştırıyor 🙂 Rossi yine lider olarak yoluna devam ediyor.

mar3

   Son 3 tura girildiğinde ilk virajda Marquez Rossi’ye yine atak deniyor ve liderliği ele geçirmeyi başarıyor. Tur boyunda bu pozisyonu koruyan Marquez ilk kez 1 turu lider olarak geçmeyi başarıyor.

ross

   Bir sonraki tur ise yine liderlik değişimi ile başlıyor. Marquez’in yaptığı atağın aynısını yapan Doktor yine liderliği ele geçiriyor. Bu sırada Rossi’ye yetişmeye çalışan Marquez 7. virajda hata yaparak dışa açılmak zorunda kalıyor ve aralarındaki farka bir 0.5 saniye daha ekliyor.

   Son turda ise artık Marquez Rossi’ye yetişemeyeceğini kanaatine varmış olacak ki ikinci sıraya razı olarak temposunu koruyor. Doktor ise bir önceki yarışda yarış dışı kalmasının acısını çıkartırcasına İspanya’dan galibiyetle ayrılıyor. Dani Pedrosa ise yarışı 3. sırada tamamladı.

 Son olarak da sizlere üzücü bir haber vermek istiyorum. Ne yazık ki Moto2 pilotu #39 numara ile yarışan İspanyol Luis Salom hafta sonu yapılan Serbest Antrenman – 2 sırasında düşerek hayata gözlerini yumdu. 🙁

luis-salom

   Önümüzdeki haftalarda ise 26 Haziran’da Hollanda’da Motul TT Assen yarışı yapılacak.

   Görüşmek üzere…

ÇALINMIŞTIR: HONDA PCX 150

Marka-Model: HONDA PCX 150 Renk: SİYAH Model Yılı: 2015 Plaka: 07 EMR 08 Çalındığı...

Kapat