Ağır abilerden sonra artık Imola pisti gençlere emanet ve but1 gençler arasında elbette gururumuz Toprak Razgatlıoğlu da yer almakta. SuperStock1000 yarışındayız ve bu sefer Toprak’da sahne alıyor. Sıralama turları sonrası ilk 3 çizgiye göz atacak olursa henüz doğru düzgün antrenman yapmadan bu yarışla sezona başlayan Toprak Kawasaki’lerin en hızlısı olarak 3. çizgi ve 8. sıradan yarışa başlıyor.

Warm-up zamanlarında ise Toprak ikinci en iyi zamana imza attığını belirtmeden geçemeyeceğim. Kendisinin ne kadar hızlı olduğunu zaten biliyoruz. Keşke sakatlıklar olmasaydı diyerek yarışa geçelim…
t214 tur üzerinden yapılan yarışın başlangıcı ile birlikte Toprak çok güzel tutuş yakalıyor ve ilk viraja 1 sıra kazanarak 7. sırada giriyor. Turun sonlarına doğru ise Leandro Mercado, Marco Faccani ve Michael Ruben Rinaldi kendi aralarında bir grup oluşturup birincilik savaşına giriyorlar. İlk üçlü bu şekilde turu tamamlıyor. Roberto Tamburini ise lider başladığı yarışın ilk turu içerisinde yaşadığı sorun yüzünden 5 sıra birden kaybediyor.

Üçüncü tura gelindiğinde yarışa 4. sırada başlayan Raffaelet3 De Rosa rakiplerini bir bir geçerek liderliğe yerleşiyor. Bu esnada Toprak’ın yaşadığı sakatlıklar sebebiyle yeteri kadar antrenman yapamaması ve motosikletini ayarlar yönünden de hazırlama şansının olmaması yüzünden tur sürelerinde biraz artma görüyoruz.

t4Yarışta dördüncü tur dönülmeye başlandığı sırada “Aruba.it” takımı sürücüsü Mercado’nun motosikletinden sağ karenaj parçası düşüyor. Neyseki bu durum yarışta bir olumsuzluğa sebep olmadan atlatılabildi ve yarış görevlileri kopan parçayı yoldan kaldırdılar.

Artık motosikleti hafiflediğinden midir bilinmez, Mercado lider giden De Rosa’nın da yaptığı hatayı iyi değerlendirerek liderliği tekrar eline alıyor.

Yedinci tur sonlarına doğru önce Michael Ruben Rinaldit5 kendini yerde buluyor, ardından 8. tur içinde yedinci virajda Faccani düşüyor. Toprak böylece 5. sıraya yükseldi!

t6Yarışın bitimine 5 tur kala liderlik savaşı Mercado, De Rosa ve Kevin Calia sıralaması ile sürüyor. Bu grup içerisindeki en hızlı tur atan isim Kevin Calia ve 1.49.xxx ile dönüyor. Dördüncü sırada yer alan Tamburini ise öndekileri yakalamakta zorlanıyor. Bu sırada ise özellikle 5. ve 6. turlarda ön freninin tutmamasından şikayetçi olan Toprak 5. sıradaki yerini korumaya devam ediyor.

Artık yarışın son 3 turundayız. Öndeki grup kendi hallerinde yarışırken arkada ise fırtına kopuyor. Altıncılık mücadelesi içine giren 5 pilotu tren vagonları görünümünde izliyoruz. Bu pilotlar ise sırasıyla Sebastien Suchet, Luca Vitali, Fabio Massei, Luca Salvadori ve Andrea Mantovani.

Son tura gelindiğinde ise Mercado ufak da olsa bir farkt7 yaratıyor ve 1.2 saniye ile yarışı önde götürüyor. 2. sırada Calia, 3. sırada ise De Rosa var.

t8Son turda da sıralamada bir değişiklik olmuyor ve yarışı yarım karenaj ile tamamlayan Mercado kazanıyor. Gururumuz Toprak Razgatlıoğlu ise katıldığı ilk resmi yarışında beşinci sıraya istemeye istemeye razı geliyor.

Bir sonraki yarış olan 29 Mayıs – Donington Park / İngiltere yarışında Toprak’ı elinde kupayla görmek ümidiyle görüşmek üzere…

                Yazan : Erhan Aktokluk