Arjantin’de yağışın damgasını vurduğu sıralama turlarında çok ilginç bir sonuç ortaya çıktı. İlk sırada Marquez, Carel Abraham ve Cal Crutchlow var. Bakalım bu yarış sezonun ilk ayağında tüm dikkatleri üzerine çeken Zarco neler yapacak? ya da Yamaha ile çıktığı ilk yarışı kazanan Viñales 2. ayağa damgasını vurabilecek mi? Sıralama turlarında gerilerde kalan Rossi, şeytanın bacağını kırabilecek mi? Yaklaşık 62.000 seyircinin yerinde izlediği yarışta neler oldu dilerseniz irdeleyelim…

Yarışın başlamasıyla birlikte ilk viraja Marquez önde giriyor. Hemen arkasında Cal Crutchlow var.

Ducati’nin bu seneki yeni pilotu Lorenzo ise ilk virajda yerde kalıyor. Lorenzo yarış dışı. Bu sırada Viñales ve Rossi birer birer rakiplerini geçerek 3 ve 4. sıraya yerleşti.

İkinci tura girerken Marquez’in bir parça farkı açtığını görüyoruz. 2. sıradaki Cal Crutchlow ile arasında olan fark yaklaşık 1.5 saniye. İlk sırada ilk defa start alan Carel Abraham ise 2. turun sonlarına doğru 14. sıraya kadar gerilemiş durumda. Kuru zemin kendisine yaramadı anlaşılan.

Üçüncü turda Marquez’in farkı açtığını gören Viñales hızını artırarak Crutchlow’u geride bırakıyor. 2. virajda yarışı önde götüren ve yavaş yavaş farkı da açan Marquez düşerek yarışa veda ediyor.

Ünlü isimler birer birer yarış dışı kalırken Iannone’ye de pitten geçme cezası geliyor. Sebebi ise hatalı kalkış… Önce hatalı kalkış, ardından Lorenzo’nun daha ilk virajda teması… Anlaşılan Iannone bu hafta sonu Arjantin’e kara bulutları taşıyan isimmiş 🙂

Altıncı tura geldiğimizde Viñales 1.39.795 ile en hızlı turu atıyor… Atıyor atmasına ama henüz büyük bir fark açabilmiş değil. İkinci ile aradaki fark yarım saniyenin biraz üzerinde.

Sekizinci turda Viñales Cructhlow ile olan farkı ilk defa 1 saniyenin üzerine çıkarıyor. Uydu takımların pilotlarını ise bu turlarda fabrika takımlarının önünde görüyoruz. Geçen yarışın parlayan yıldızı Zarco 6. sırada yoluna devam ediyor.

Zarco’dan bahsetmişken kendisinden bekleneni 11.turda veriyor. Zarco yaptığı atakla Pedrosa ve Petrucci’yi geride bırakarak 4. sıraya yükseliyor. Ancak lider grup aradaki farkı 3 saniyenin üzerine taşıdı. Bakalım o farkı eritebilecek mi?

Bir sonraki turda Pedrosa kaybettiği sırayı geri almayı başarıyor. Zarco’yu da geride bırakarak arkadaki grubun başını çekmeye başlayan yeni isim 4. sıradaki Pedrosa.

Son 12 tura girilirken Honda fabrika takımı tezgahı toplamaya başlıyor. Zira öndekilere yetişme çabasında olan Pedrosa, Marquez ile aynı virajda ancak çok daha süratli bir şekilde düşerek yarışa veda ediyor.

Bir sonraki tur ise tezgahı toplama sırası Ducati fabrika takımına geliyor. Espargaró atak denerken ön lastiği tutunmaktan vazgeçince düşüyor ve yanında Dovizioso’yu da alıp götürüyor pistin dışına.

Son 10 tura geldiğimizde lider isim halen aynı. Viñales’i Cructhlow ve Rossi takip ediyor. Bakalım lastik seçimleri bu noktadan sonra ne gibi bir avantaj ya da dezavantajlar getirecek pilotlara?

350. yarışına çıkan “Doktor” son 5-6 turda hep kendini 1. ve 2. virajda Crutchlow’a hissettiriyordu. Ancak Rossi yine yıllardır artık alıştığımız taktiği ile rakibinin beklemediği bir yerde (5. viraj) atağını yaparak bitime 7 tur kala 2. sıraya yerleşti. Lider ile arasındaki fark ise ~2.7 saniye.

Elbette ilk iki sırayı kapınca Yamaha Fabrika Takımı garajında Lin Jarvis başta olmak üzere herkesin yüzü gülüyor 🙂

Yarışın son turlarında sıralamada bir değişiklik olmuyor ve Viñales sezona ikide iki yaparak başlamış oluyor.

Bir sonraki yarış 23 Nisan’da Texas/Amerika’da yapılacak…

Erhan Aktokluk (ero__)

HONDA GOLD WING F6B İNCELEMESİ

Bahar geldi... Artık klasikleşen bahar ile birlikte uzun yol motoru...

Kapat