Italya Imola pistindeyiz. Öncelikle pistimize bir bakalım, sonra da hafta sonunun sıralamaimola turları sonuçlarına göz atalım dilerseniz.

Pistimizin tam adı “Autodromo Internazionale Enzo E Dino Ferrari”. Toplam uzunluğı 4.936 metre ve
15 virajdan oluşmakta.

SuperPole2 mücadelesi sonucu grid ve ilk 3 sırayı paylaşan pilotlar şu şekilde. Şampiyonumuz Kenan Sofuoğlu 2. cepten start alıyor. Takım arkadaşı ve baş düşmanı Krummenacher ise 4. cepten start alacak.

siralama

Yarışın yapıldığı Imola’da bugün hava 15 derece (hissedilen 20) ve güneş yüzünü göstermiyor. Yarış direktörü tarafından kuru olarak deklare edildi yarış ve umarız yağmur yağmaz.

…ve yarış başlıyor…

İlk viraja gelindiğinde Kenan sırasını kaybetmiyor ve ikinci sıradaki yerini koruyor. Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher ise 1 sıra kazanıyor ve 3.lüğe yükseliyor.

İkinci turun başında Kenan yaptığı atakla liderliğe yükseldi. Pistin bazı bölümlerinde yağmur damlaları kendini gösteriyor. Turun ortalarında Kenan yaptığı ufak hata sonucu yerini tekrar Jules Cluzel’e bıraktı.1

3.tur içerisinde Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher motorunda çıkan sorun sebebiyle yarış dışı bırakıldı, ancak Krummenacher durumu fark ettiği halde inatla yarışı bırakmadı ve yarış bu yüzden kırmızı bayrakla durduruldu. Yarış hakemleri Krummenacher’in motosikletinden çıkan dumanların piste bir sıvı dökülebileceğine işaret olarak kabul edip yarışı durduruyorlar.

2                Yarış kırmızı bayrağın ardından tekrar start verildiğinde 11 tur üzerinden koşulacak. 4.tur içerisinde durdurulan yarış 3.turdaki sıralama ile tekrar başlayacak. Krummenacher verilen 2.startta yok. Kenan’ın alacağı puanlar kendisini şampiyonada liderliğe yükseltebilir!

Tekrar başlayan yarışta Kenan çok iyi bir st3art alıyor ve düzlükte ilk sırada yer alan Cluzel’in yanına kadar geliyor. İlk 4 viraj sorunsuz geçildi. Turun sonuna doğru Kenan yarışta ağırlığını koyuyor ve artık lider. Bu tur içerisinde Jules Cluzel 1 sıra daha kaybederek 3. sıraya geriliyor.

4                Yarışın normalde ortası olması gereken yere yani 9. tura gelindiğinde Kenan’ı ufak ufak fark yaratma çabalarında görüyoruz. Bu sırada ikincilik savaşı da kızışmış durumda. Jules Cluzel 1 sıra daha kaybetti, 2. sırada Jacobsen, 3. sıra ise Zanetti var. 6-7 motosiklet oldukça yakın ilerliyor. İnşallah kan çıkmaz. 😮

Son 7 tura gelindiğinde Cluzel kaybettiği sıraları geri alma çabasında. Üçüncü 55sıraya kadar yükseldi. Şampiyonluk yarışı içerisinde olan MV Agusta pilotu puan kaybetme niyetinde değil.

Bir sonraki turda Kenan aradaki farkı arttırmaya devam ediyor. Güncel fark yaklaşık 1.5 saniye. Arkasındaki 4 pilot artık ikincilik mücadelesi içerisinde diyebiliriz.

Artık son 3 tur içerisindeyiz ve Kenan yerini iyice sağlamlaştırdı. Arkasında bulunan Cluzel ile fark 1.6 saniye civarında. Cluzel farkı kapatma çabasında ama yarışda tur kalmadı.

6           …ve son tur. Kenan liderliğe devam ediyor. Sürpriz olmazsa Kenan şampiyonada liderliğe yükselecek. Son sektörlere gelinirken Kenan temposunu biraz düşürdü. Cluzel’de farkı eritti ancak yeterli değil!

Kenan bir kez daha İtalya’da sürüş dersi veriyor ve şampiyonada Krummenacher’in yarış dışı kalmasının da avantajı ile liderliğe yükseliyor.

Yarışı sonlara doğru Kenan’ı yakalama çabalarını artıran Jules Cluzel 2. Sırada, Patrick Jacobsen ise 3. sırada tamamlıyor.

kenan      Yarış sonu röportajında Kenan; bugün 2 yarış yapıldığını ve ilk yarışta zaten liderliğe yerleştiğini, verilen ikinci startta hedefinin liderliğe hemen yükselip aradaki farkı artırmak olduğunu söyledi. Kendisinin ve takımının önünde uzun bir şampiyona olduğunu ve şampiyonadaki 2. galibiyetini de alarak liderliği eline aldığını belirtti.

Hafta boyu en hızlı simülasyonların takımında olduğunu bunun da kazanmanın anahtarı olduğunu belirten Kenan, Türkiye’den kendisi için dua eden tüm destekçilerine teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Soğuk sayılabilecek bir havada içimizi bu galibiyetle ısıtan Kenan’a teşekkürü bir borç bilirim (z).

Bugün 15.20’de göğüsümüzü kabartan diğer gururumuz Toprak’ın yarışı olan SuperStock 1000 aynı pistte koşulacak. 8. sırada start alan yarışçımıza şimdiden başarılar diliyorum.

Yarışın ardından şampiyonadaki puan durumu ise şu şekilde oluştu.sonuc

  Motosiklet sporları heyecanında önümüzdeki hafta ise 08 Mayıs 2016 tarihinde “Monster Energy Grand Prix de France” yarışı olacak.

                Görüşmek üzere…

                Yazan : Erhan Aktokluk

ALTIN ELBİSELİ ADAM EKİBİ ARAZİ/ENDURO EĞİTİMİ – ENDURO SCHOOL

AEA Ekibini, motosiklet hakimiyetini kavrasınlar, motosiklet kayarsa kontrolü kaybetmesinler diye...

Kapat