Sonunda tatil bitti ve başta gururumuz Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu olmak üzere tüm genç pilotlarımız pistlere geri döndü! Bu hafta sonu hepsi Almanya’nın Berlin kentine 110 km. mesafede bulunan Lausitzring pistinde yeteneklerini sergiliyor.

pist

   Pistimiz 7 sola / 6 sağa olmak üzere toplam 13 virajdan oluşan ve 4.225 km. uzunluğa sahip. 2007 yılından buyana Lausitzring pistinde ilk kez bu sınıfta yarış yapılıyor.

1

   Bu yarış ile birlikte şampiyonada kalan 4 yarışa 38 puan farkla lider olarak gelen Kenan, hafta sonu yapılan sıralama turlarında ilk sırayı davet ile yarışa katılan Finlandiyalı pilot Niki Tuuli’nin 0.559 saniye önünde gelerek almayı başardı. Hadi yarışa geçelim…

2

   İlk viraja geliyoruz ve Kenan ilk viraja lider girmeyi başardı. Tuuli kalktığı sırada 2. olarak Kenan’ı yakından takip ediyor. Bergman startın kazananı olarak görünüyor ve 3. sırada yola devam ediyor.

3

   Turun sonlarına doğru özel davet ile yarışa katılan ve kendini sanıyoruz ki kanıtlama çabasında olan Tuuli liderliği Kenan’dan alıyor. Kenan şimdilik 2. sırada…

4

   İkinci turun başında ise Kenan’ın arkasına Cluzel geliyor. Daha yarışın çok başı ve Tuuli biraz arayı açtı ancak o lastikler yarışın sonuna kadar dayanması lazım. 🙂 Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher ise 6. sıraya geriledi ve beşincilik savaşı veriyor.

5

   Üçüncü tur başlarken pistin tur rekorunu Kenan kırıyor. (1.41.794) Kenan kendine ait olan rekoru bugün daha çok kıracakmış gibi görünüyor.

6

   Tur rekoru ile birlikte iyice hızlanan Kenan liderliği de aynı tur içerisinde geri almayı biliyor. Tuuli yine 2. sırada ve Cluzel 3. sıradan onları takip ediyor.

7

   2 tur sonra 8. virajda Alessandro Zaccone kesileceğini anlayan kurbanlık boğa gibi altından kaçan motosikletini tutmakta zorlanıyor ve yarış dışı kalıyor.

8

   Bitime 13 tur kala Kenan halen lider ve Tuuli ensesinden ayrılmıyor. Şampiyonada 2. sırada olan Krummenacher 4. sıraya yükselerek puan kaybını en aza indirme çabasında. Kenan ile Tuuli arasındaki fark 1 saniye civarında.

9

   Son 12 tura girdiğimizde Gino Rea’nın motoru onu yarı yolda bırakıyor. Gino Rea için ilginç bir doğum günü hediyesi olsa gerek. Bu turda iyice hızlanan Tuuli yeni tur rekorunu da kırıyor. (1.41.038) Aradaki farkı 0.4 saniyeye kadar düşürdü…

10

   Geriye kalan 10 tura girilirken Kenan ve Tuuli arkadaki grup ile aralarında yaklaşık 2.3 saniye fark yaratmış durumdalar. Kendi aralarında birincilik mücadelesi verirlerken arka arkaya yeni tur rekorlarını görüyoruz.

11

   Kenan’ın ufak bir hatası ile liderliği ele geçirebilecek kadar yakın Tuuli motosikletini fazlaca zorladığı arka lastiğinden kopan parçalardan açıkça görülüyor. Bu zorlamanın meyvesi olarak Tuuli yeni tur rekorunu da 1.41.035 olarak ilan ediyor bu klasmanda…

12

   Bildiğiniz üzere arkadan çok yakın bir şekilde takip etmek geçiş için avantaj kovalamak demek olurken aynı zamanda lastiklerin de daha fazla ısınmasına sebep olur. Tuuli bu dezavantajı yavaş yavaş hissetmeye başlamış olacak ki, Kenan ile arasına bir miktar mesafe koymak zorunda kalmış. Arka lastiğini iyice bitiren Tuuli kazanmak için oldukça istekli gözüküyor.

13

   Son 4 tur artık ve Tuuli bir an olsun Kenan’ın arkasından ayrılmıyor. Aradaki fark 0.5 saniye civarında. Kenan’ın takım arkadaşı Krummenacher halen 4. sırada yola devam ediyor. Lider grup ile üçüncü Cluzel arasındaki fark 4.4 saniye civarında.

14

   Kalan 2 tura başlarken Caricasulo ve Jacobsen Krummenacher’e şakalarını yapıyorlar ve 6. sıraya itiyorlar kendisini. Krummenacher seneye WSBK’da yarışacağı için çok da fazla asılmıyor mu acaba yarışa?

15

   Son tura Kenan yine lider giriyor. 2. sıradaki Tuuli ile arasındaki farkı 1 saniyenin üzerine çıkarmış durumda. Krummenacher’in başı ise bu turda Zanetti ile dertte. Pucetti Racing WSBK’ya alarak doğru mu yaptı acaba? 🙂

17

   … ve Kenan son turda açtığı farkla yaklaşık 2 saniye önde yarışı kazanıyor. 2. sırada müthiş performans sergileyen ve davet ile yarışa katılan Tuuli gelirken, Cluzel yarışı 3. sırada noktalıyor.

16

02 Ekim 2016’da Fransa GP’sinde görüşmek üzere…

YENİ MODELLER – HONDA BOŞ DURUR MU?

   Elbette büyük fuarların takvimi yaklaştıkça yeni model haberlerinin ardı...

Kapat