2

  Almanya’nın Köln kentinde 5-9 Ekim 2016 tarihleri arasında düzenlenecek olan INTERMOT (International Motorcycle, Scooter and E-Bike Fair) fuarına daha önceki senelerde olduğu gibi BMW ve KTM özellikle damgasını vuracak gibi görünüyor. BMW’de yenilik olarak ilk etapta C ailesine yeni elektrikli modelini ekliyor. C Evolution isimli scooter gücünü BMW’nin i3 otomobilinde kullanılan bataryalardan alarak hem Avrupa hem de Amerika pazarında BMW’nin gücüne güç katmaya hazırlanıyor.

3

   Yıllardır elektrikli otomobillerinde geliştirdiği bataryayı yeni C Evolution modeline de entegre eden BMW aynı zamanda pil hücre sayılarında da farklılık gösteren 2 model geliştirerek özellikle uzun şehirler arası yollara sahip ülkelerde tercih edilebilir modeller yaratma peşinde anlaşılan. ABD’nin yanı sıra Japonya, Güney Kore ve Rusya’da yalnızca uzun mesafeli model (A1), Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Birleşik Krallık, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Belçika, Lüksemburg, Portekiz, İrlanda ve Çin’de ise hem kısa mesafeli modelin (A2) hem de uzun mesafeli modelin satışını yapacak.

1

   Elektrikli scooter dediysek elbette piyasadaki elektrikliler gibi değil. BMW’nin verdiği bilgilere ek olarak krank milinde maksimum 48 beygir (35 Kw) ve 72 Nm tork (arka tekerlekte pratikte 600 Nm.!)  üretebilen makinenin modelleri 60 Ah (Amper Saat) ve 96 Ah olarak piyasada olacak. Yüksek kapasiteli bataryaya sahip olan model ~160 km., düşük kapasiteli bataryaya sahip model ise 100 km. menzile sahip olacağı gelen bilgiler arasında. Aynı zamanda frenleme esnasında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirerek bataryaları şarj edebilen C Evolution serisi, BMW’nin standart donanımı haline gelen ABS fren sistemine de sahip. Maksimum hız olarak ise 125 km/s belirlenmiş olan bu model söylenene göre 2.8 saniyede 0-50 km/s hızlanmasını tamamlayabiliyor. Satış fiyatı olarak İngiltere için 14.000 pound düşünülen bu modelin ülkemize gelip gelmeyeceği, gelirse ne fiyattan satılacağı akıllarda şimdilik soru işareti olmaktan öteye gidemeyecek. Resimde de görüleceği üzere (üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz) BMW yine kontrollerde ve ekranda cömertçe davranmış…

4

   Yine 2017 yılında “henüz kesinlik kazanmamış olsa da”, BMW’nin “X-Diavel Killer” lakabıyla Amerikan pazarı hedeflenerek yeni bir model çıkaracağı dedikodular arasında. BMW Bagger Bike kod adına sahip ve daha önceleri karşımıza “Concept 101” (101 kübik inç!) olarak çıkan modelin K1600 çatısı üzerine kurulacak bir 6 silindirli ve 1649 cc.’lik “performans” gezi motosikleti olması beklenmekte. Birleşik devletlerdeki motosiklet severlerin açıkçası ellerini ovuşturarak beklediklerini düşünüyorum.

5

   Ne dersiniz? Sizce de “tren gibi” değil mi? 🙂

MOTO GP – SAN MARINO – PEDROSA GERİ DÖNDÜ!

   Bu hafta sonu avrupanın 5 mikro devletinden biri olan...

Kapat